Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

5 Temel Özgeçmiş Yazma Kuralı

5 Temel Özgeçmiş Yazma Kuralı

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-03-09
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Cazip bir CV, bir sonraki kariyer planınıza geçişiniz için bir geçit olabilir, ancak çoğu iş arayan kişi CV konusunda detaylı düşünmüyor ve bu nedenle de başvurularından yanıt alamıyor. İşverenlerin ne görmek istediğini tam olarak anlayamadıysanız, mülakata kabul edilecek bir CV yazmak zor olabilir. Ancak bu yazıda adayların uymaları gereken 5 önemli özgeçmiş yazma kuralını öğrenebilirsiniz.

Özgeçmişiniz Bir Şeye Odaklansın

En önemli özgeçmiş yazma kuralı, çok özel bir iş türünü seçmek ve CV’nizi o pazara uyarlamaktır. Pek çok farklı işverene hitap etmek için çok geniş bir özgeçmiş oluşturursanız, muhtemelen kimseye hitap edemezsiniz. Kuruluşlar belirli işlevleri yerine getirmek için çalışanlar işe almaktadır ve bu nedenle uygun adayların bunu yapmak için özel şartlara sahip olmaları gerekecektir. Bu nedenle, bir rol türünü hedeflemelisiniz ve özgeçmişinizin yalnızca bu rol için gereken önemli becerileri içerdiğinden emin olmanız gerekir.

demo-talep

Anında Etki

Birçok iş yeri umutlu adaylardan yüzlerce başvuru aldığı için özgeçmişiniz açıldığında anında bir izlenim bırakması çok önemlidir. Birçok işe alım uzmanı, ilk birkaç saniye içinde ihtiyaç duydukları becerileri görmezlerse öz geçmişinizi atlayacaktır. Bu yüzden okuyucuların dikkatini çekecek ve CV’nizin tam olarak okunmaya değer olduğunu gösteren keskin ve ikna edici bir profille CV’nize başlayın. Hedef rolleriniz için gerekli olan şartları yansıtacak şekilde tüm özgeçmişinizi özelleştirin ve temel beceri listenizi ekleyin.

Kusursuz Olun

Bugünün iş piyasasında, kalabalığın arasından sıyrılmak için olağanüstü bir CV’ye sahip olmanız gerekir. CV’nizde profesyonel dil ve biçimlendirme kullanın, yazım ve dilbilgisi hataları için özgeçmişinizi üç kez kontrol edin. E-posta adresinizi eklerken, çok profesyonelce görünmeyecek bir takma ad kullanmayın. E-postanız hakkında emin değilseniz, adınızın geçtiği yeni bir mail alın.

Değerinizi Kanıtlayın

İşverenler çalışanlarına yoğun bir yatırım yapar, böylece personelinden bekleyebilecekleri dönüşü görmek isterler. Özgeçmişinizi yazarken bunu aklınızda bulundurun ve bir projeye sunabileceğiniz değeri göstermek için başarıları, gerçekleri ve rakamları kullanın.

Okumayı Kolaylaştırın

Özgeçmişinizi okumak ne kadar kolay hale getirirse, işverenler ihtiyaç duydukları bilgileri o kadar iyi seçebilir. Temiz basit bir yazı tipi kullanarak başlayın ve çok ayrıntıdan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir