Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Bilmeniz Gereken 3 Farklı Liderlik Stili

Bilmeniz Gereken 3 Farklı Liderlik Stili

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-03-09
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Liderlik stilleri, liderlerin çalışanlarıyla etkileşim kurmak için kullandıkları davranışlardır. Onların motive etme, yön verme ve hedeflere ulaşma tarzları budur. Liderlerin, hangi stili en sık kullandıklarını belirleyecek olan şey kişilik özellikleridir.

Bazı stiller çalışanların katılımı için daha iyi sayılır, ancak belirli durumların farklı liderlik yaklaşımları gerektirdiğini anlamak önemlidir, bu nedenle farklı stiller arasında geçiş yapmak normaldir.

Vizyoner Liderlik

Vizyoner lider, insanları ortak bir vizyona doğru yönlendirir. Bu stil hakkında harika olan durum, özerklik ve insanların bir hedefe ulaşmak için yenilik yapmalarını ve deney yapmalarını sağlamaktır.  Başarısızlık kabul edilir ve çalışanlar bu misyonun ileriye taşınmasına yardımcı olacak yeni şeyler denemekte kendilerini rahat hissettirebilirler.

Bir vizyoner lider olmak için cesur olmalısınız. Yeni şeyler denemekten korkmayın. Tüm ekibin odaklanabileceği bir iddialı hedef oluşturun. Yeni bir göreve başlamak üzere olduğunuzda, bir hedefinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını kendinize sorun.

Demokratik Liderlik

Demokratik bir liderlik tarzı, sonuçlara yönelik bir grup bağlılığı yaratmakla ilgilidir. Bu liderlik tarzı, lider olarak %100 emin olduğunuzda hangi yönü bulacağınıza ve karar vermenize yardımcı olması için kalabalığın bilgeliğini kullanmak istediğinizde en iyisidir. Büyük karar verme veya zamana duyarlı kararlar almak için en iyi yaklaşım olmayabilir. Bu durumlarda, liderlerin takım için kararlar almaları ve seçimlerini yapmaları beklenir.

Demokratik bir lider olmak için çalışanlarınıza güvenmeyi öğrenin ve fikirlerinizi ekipteki herkesle tartışabilmeniz için iletişim becerileriniz üzerinde çalışın.

Komutan Liderlik

Bu tip bir lider soğuk ve duygusuz olarak görünmektedir. Kimi zaman başarı için bu tip bir liderlik gerekli olsa da genellikle övülecek pek bir yanı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir