Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Boşanmada Nafaka

Boşanmada Nafaka

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-11-01
Güncelleme Tarihi: 2022-11-20

Çeşitli nedenlerle evliliğini sona erdirmeye karar veren çiftlerin ekonomik olarak da hayatlarında değişikliğin yaşanması kaçınılmaz hale gelir. Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre boşanmayla birlikte maddi açıdan yaşam standartlarında büyük değişiklik olan ya da herhangi bir geliri olmayan tarafa nafaka verilmesi söz konusu olur. Böylece her iki tarafında da maddi anlamda sıkıntı yaşaması önlenir.

Kimler Nafaka Alabilir?

Boşanmaya karar veren çiftler tarafından oldukça merak edilen konuların başında gelen nafaka, maddi geliri olmayan kişiler için oldukça rahatlatıcı bir uygulamadır. Türk Medeni Kanunu kapsamında çeşitli nafakalar vardır. Boşanmada nafakanın alınabilmesi için öncelikle alacaklı tarafında kusurlu olmaması ya da diğer tarafa oranla daha az kusurlu olması gerekir. Örneğin; boşanma nedeni nafaka isteyen tarafın aldatması ise sonuç olumsuz olacaktır. Buna ek olarak çocuğun velayetinin alınması da nafaka için geçerli bir sebep olabilir.

Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma sürecinde ya da sonrasında alınan farklı nafaka çeşitleri vardır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Tedbir Nafakası:

Tedbir nafakası boşanma davası henüz devam ederken hâkim tarafından alınan önlemler arasında yer alır. Bu süreçte özellikle geçici velayet alan tarafa boşanma işlemi tamamlanana kadar belirli bir miktar nafaka ödenmesi talep edilerek çocukların sıkıntı yaşamaması sağlanır.

  • İştirak Nafakası:

Boşanan tarafların çocuğu varsa velayeti alan tarafa diğer tarafın çocukların bakımı ve eğitimi için belirli bir miktar ödemesi olarak bilinen iştirak nafakası, her ay düzenli olarak ödenir.

  • Yoksulluk Nafakası:

Boşanmanın ardından taraflardan biri yoksulluğa düşecek olursa diğer tarafından maddi destek sağlamasına karar verilir. Yoksulluk nafakası olarak bilinen bu ödeme ancak yoksulluk nafakası talep eden tarafın kusursuz veya daha az kusurlu olmasıyla verilir.

Boşanmada Nafaka Ne Zamana Kadar Verilir?

Boşanma davası esnasında alınan tedbir nafakası, boşanma gerçekleşene kadar verilir. Ardından herhangi bir nafakanın verilip verilmeyeceği ise hâkimin kararına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yoksulluk nafakasıyla ilgili ise ortada net bir yasal süre yoktur. Bu durum ilerleyen süreçte tarafların maddi durumlarına bağlı olarak farklılaşabilir.

Nafakanın kaldırılması gündeme gelebileceği gibi azaltılması ya da arttırılması da söz konusu olabilir. Bu ödeme yapılmadığında ise icra yolu açıktır. Günümüzde kadınlara yönelik yasal düzenleme yapılmıştır, çünkü genel olarak kadınlar erkeklere göre daha az kazanır ya da ev hanımı oldukları için herhangi bir geliri olmaz. Aynı zamanda çocukların velayeti daha çok anneye verilir. Bu durumda kadının menfaati düşünülerek düzenlemeler yapılmıştır.

İlerleyen Süreçte Nafaka Kesilir Mi?

Boşanmanın ardından belirli bir miktar nafaka ödenmesine karar verildiğinde ilerleyen süreçte nafakanın kaldırılması, azaltılması ya da arttırılmasıyla ilgili dilekçe verilerek başvuru yapılabilir. Bu durumda hâkim mevcut koşullara göre yeni bir karar verir. Genellikle iş değiştirerek maddi kazancında farklılık olan taraflar bu tür başvurularda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir