Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek?

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-05-13
Güncelleme Tarihi: 2022-09-15

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek

Yargılama süreçlerinde iddia ve savunma makamlarının dinlendiği, delillerini ortaya sundukları ve tartıştıkları celselere duruşma denilir. Duruşmalarda kişiler çoğunlukla avukatlar tarafından temsil edilir. Duruşma olarak isimlendirilen yargılama safhasına ayrıca “kovuşturma evresi” de denilir. Duruşmalar, aksi belirtilmedikçe kural olarak herkese açıktır. Duruşma konusu ile ilgili olsun veya olmasın herkes duruşmanın yapıldığı salona girip, duruşmayı izleme hakkına sahiptir.

Tespit tutanağı sonucunda tanık, sanık, müşteki ya da bilirkişi gibi duruşmada dinlenmesi gereken kişilere duruşma günü tebliğ edilir. Duruşma günü, mahkeme tarafından düzenlenen çağrı kâğıdı ile PPT aracılığıyla ilgili kişilere gönderilir. Duruşma yapıldı ya da duruşma evrakı hazırlandı ne demek diye bu süreçte sıklıkla sorulur. Bunlar ile PTT ile tebliğ edilen ya da farklı bir ara duruşmanın yapıldığı ifade edilir. UYAP Vatandaş ya da e-Devlet sistemlerinden dava sorgulama yapılarak, duruşmanın yapıldığını ve yeni günün belirlendiğini görebilirsiniz. Hakkınızda açılan dava olup olmadığına nasıl bakacağınız konusunda “Hakkımda Açılmış Dava Var mı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Duruşmaya Gidilmezse Ne olur

Mahkeme ya da savcılıktan gelen çağrı kağıtları üzerinde soruşturma veya yargılama sürecindeki sıfatınız yazılır. Müşteki, şüpheli, mağdur, sanık veya tanık olarak size belirtilen gün ve saate, bu tebliği yapan makamda olmanız istenir.

Duruşma günü tebliğ edildiği halde duruşmaya gidilmezse bunun bazı yaptırımları vardır. Eğer gidilmeyen ilk duruşmaysa, hâkim sanık ya da şikâyetçi hakkında ikinci duruşmaya zorla getirme kararı verir. Hatta ilk iki duruşmaya katılmama durumu olursa da sanık hakkında yakalama kararı verilir.

Genel olarak duruşmalara tarafların avukatları dahil olur. Kişiler, duruşmalara kendileri adına katılmaları için avukatlara vekâlet verirler.

Avukat Tutulması Neden Önemlidir

Avukat tutulması için, hakkınızda açılmış bir dava olmasına gerek yoktur. Yapacağınız işlerde veya hukuki danışmanlıklarda da avukatınız size yardımcı olup, yol gösterici olacaktır. Ancak eğer hakkınızda bir dava açılmış ise duruşma tarihini beklemeden avukat tutmakta fayda vardır.

Avukatlar duruşma konusunu, delilleri ve bilgileri inceleyerek, sizi detayı şekilde bilgilendirecektir. Bu hukuki bilgilerle, savunmanızı hazırlayabilir, gerekli dilekçe ve yazışmalarda bulunabilirsiniz. Hukuk süreçlerinde zaman kısıtları ve şekil şartları çok önemlidir.

Avukatlar birçok işlemi UYAP Avukat portalı üzerinden hızlı ve kolay şekilde yaparlar. Aynı şehirde olmanıza bile gerek olmadan dijital ortamda işlemlerinizi gerçekleştirebilirler. Avukat programları bu konuda avukatlar büyük hareket serbestliği sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir