Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Ekibinizin Motivasyonunu Yüksek Tutmanın Yolları Nelerdir?

Ekibinizin Motivasyonunu Yüksek Tutmanın Yolları Nelerdir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-10-15
Güncelleme Tarihi: 2022-11-30

İnsanlar çok çeşitli ve her çalışanın motivasyon kaynakları farklı. Yöneticilerin en önemli görevlerinden biri ise her çalışan tipine uygun motivasyon kaynaklarını bulmak ve bu kaynakları sürdürülebilir kılmak. Sizler için farklı çalışan tiplerine göre yüksek motivasyon sağlama püf noktalarını ele aldık.

Her insanın motive olma şekli, gücü ve süreci farklıdır. Bu yüzden yöneticilerin çeşitliliğin farkında olması gerekir. Pek çok yönetici motivasyon kaynağı olarak maaş, övgü ve terfi gibi araçları kullanma eğilimi gösteriyor. Ancak bunlar herkes için en önemli motivasyon tetikleyicileri arasında yer almıyor. Peki neler yapabilirsiniz?

Gerçekçi hedefler belirleyin

İnsanların çoğu makul hedeflerle çalışmak ister. Çünkü kendilerini bu hedeflere göre ölçerler. Ancak hedef belirlerken titiz ve gerçekçi olmak şart. Hedeflerin ulaşılabilir olması gerekiyor. Gerçekçi olmayan hedefler belirlerseniz, başarısız olduğunu düşünen çalışanınız, demotivasyon sürecine girecek ve hedef belirleme stratejisi tamamen tersi etki yapacaktır.

Yargılamaktan vazgeçin

Yönetici olarak ekip üyelerine karşı kesin yargılarda bulunmayın. Ekip üyelerinizle her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz ancak bunu söyleyiş şekliniz motivasyonu düşürebilir.

Perspektif sağlayın

İş arkadaşlarınızın olaylara nasıl baktığınızı anlamasına yardımcı olmak ve onların kendi çözüm yöntemlerini öğrenmeye çalışmak iyi bir fikir olabilir. Meslektaşlarınızın çalışma tarzınızı anlaması gerekir. Çalışma tarzınızı bilirlerse iletişimsizlik veya yanlış anlama olasılığı en aza indirgenecektir. Bunu sağlamak için ise her zaman açık olmalı ve ekip üyelerinizi iş süreçlerine mümkün olduğunca daha aktif bir şekilde dahil etmelisiniz.

Çalışanlarınıza vakit ayırın

Çalışanlarınızı neyin mutlu ettiğini en iyi anlayabileceğiniz yöntem onlarla vakit geçirmektir. Böyle olduğunda amaçlarınız ve motivasyon kaynaklarınız da uyumlu hale gelecek ve daha iyi sonuçlar alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir