Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Ev Ofis Sendromu

Ev Ofis Sendromu

Sendrom, iş ve ev hayatı arasındaki sınırların bulanıklaşması nedeniyle önemli stres ve tedirginlik yaratır. Evde bir “çalışan” çoğu zaman asla gerçekten çalışmaz, asla gerçekten rahatlatıcı değildir; kesinlikle tamamlanması gereken iş ataması, eş ve çocuklardan sık sık kesintiler, yürümeye ihtiyacı olan bir köpek ve ev tamiri arasında sürekli olarak zaman ayırır. aniden ortaya çıkan sorun.

Bir kişinin evindeki bazı şeyleri suçlayın:

  • İş, aile ve rahatlama için belirlenmiş zaman periyotları ile makul bir evden çalışma yapısı ve programı oluşturma zorluğu.
  • Rutin eksikliği, kişisel zamanla çok kolay kaynayan evde çalışma saatlerinin uzatılmasına neden olur.

Ev ofis sendromunun stresine ek olarak , mevcut viral pandeminin ortaya çıkardığı benzersiz ekonomik ve sosyal izolasyon zorlukları şunlardır :

  • COVID-19’un kişisel ve aile sağlığı, gelir ve kısa vadeli planlar üzerindeki nihai etkisi hakkında genel belirsizlik.
  • Devlet tarafından emredilen evde kalma hapsi ile teşvik edilen yalnızlık duyguları ve ofisteki meslektaşlarınızla ya da arkadaşlarınızla ve diğer aile üyeleriyle sosyal bağlantınız koptu.

Bu son noktada, biri, belki de en yalnız sayıdır.

COVID-19 hakkında yakın zamanda yapılan bir basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü evde sosyal uzaklaşma ve tecritin zihinsel sağlık ve psikolojik iyilik için küresel olarak bir zorluk oluşturduğunu önerdi. Ve Psikolojik Bilimler Perspektifleri’nde yapılan bir araştırmanın yazarları “gerçek ve algılanan sosyal izolasyon” un artan ölüm riski ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

Brigham Young Üniversitesi’nden bir psikolog olan Ph.D. Julianne Holt-Lunstad, COVID-19’un uyguladığı uzun vadeli izolasyonun fiziksel ve zihinsel sağlığı tehdit eden bir “sosyal durgunluk” başlattığını söylüyor. Yale Üniversitesi psikologları , salgın sırasında ‘mutluluğu” korumak için “daha ​​iyi alışkanlıklar” öğretmek için ücretsiz bir çevrimiçi kurs bile sunuyorlar .

Fakat kişinin mutluluğu elde etmek için mutluluğu incelemesi gerekmez. Ev ofisi sendromundan kaçınmak ve “psikolojik refah” elde etmek için çeşitli denenmiş ve doğru başa çıkma mekanizmaları mevcuttur. Psikolojik refah, mutlu, sağlıklı ve fiziksel olarak formda hissetme ve başarı duygusu, yaşam-çalışma dengesi ve başkalarıyla güçlü ilişkiler kurma durumudur – hatta evde yalnız çalışırken bile.

Ev Ofisi Sendromundan Kaçınmanın İlk Adımı

Bu refah için önemli bir ilk adım olan ev ofisi sendromunun antitezi, fizyolojik gerekliliklere dikkat çekmektir -yani, besleyici bir şekilde yemek için zaman ayırmak (sadece atıştırmalık değil); yeterince uyuyun, tercihen yedi ila sekiz saat; ve günlük egzersiz. 1943’te psikolog Abraham Maslow, insan ihtiyaçları hiyerarşisini tanımlayan bir model yarattı; yiyecek, su, barınak, uyku ve güvenlik en temel olanıydı. Bu temel ilkeler karşılanıncaya kadar Maslow, bireyin kendini gerçekleştirmesini başaramadığını, yani işte ve hayatta gerçek bir anlam bulamadığını söyledi.

Yemek yemek, uyumak ve egzersiz yapmak da günü düzgün bir şekilde çalışma zamanı ve ev hayatı arasındaki “aşamalara” ayıran sınırların oluşturulmasına yardımcı olur. Bu “aşamalar” olmadan, ev işçisi, gerçekçi olmayan iş beklentileri, aşırı odaklanma ve iş performansına olan takıntı nedeniyle temelleri atlamaya daha yatkındır. Egzersiz, büyük bir stres giderici ve ev bilgisayarının önündeki bir sandalyeden çalışan uzun, hareketsiz saatlere karşı bir denge oluşturmanın ek faydasına sahiptir.

Çalışma Rutini Oluşturma

“Ev Ofisleri Bir Zihinsel Sağlık Krizini Besliyor mu?” Bu, yazarın iş hayatı ve kişisel yaşam arasındaki sınırların bulanıklaşmasının, evden çalışmanın stres ve kaygıyı şiddetlendirmesinin birincil nedeni olduğunu belirttiği 2019 Forbes dergisi makalesinin başlığıydı . Birinin evi ev olduğunda, “fişini çekmek”, bir gün aramak, bırakmak için zorlaşır. Günaha, bir ödevi daha bitirmek, son kutuyu işaretlemek ve bir e-postayı daha yanıtlamak için bilgisayara geri dönmeye devam etmek.

Küresel bir yazılım şirketi olan Buffer tarafından hazırlanan 2019 Uzaktan Çalışma Durumu raporunda, çoğu evden çalışan ankete katılan uzak çalışanların yaklaşık dörtte biri işten çıkarılmakta zorlandıklarını söyledi; Yüzde 19 yalnızlık hissi verdi; %8 eksikliği yaşadı .

Ev-ofis sendromu belirtileri kanıtı olmadan evden başarılı bir şekilde çalışanlar şunları öğrenmişlerdir:

  • Çalışma alanlarını evdeki kişisel ve aile alanlarından ayırın.
  • Ofiste olduklarına benzer bir rutin geliştirin – aynı zamanda ortaya çıkıyor, aynı anda çalışmaya başlıyor ve aynı zamanda gün sonunda rahatlamaya ve aileyle etkileşime izin vermek için sonuçlandırıyorlar.
  • Sabahları işe başlamak için etkili bir zaman olarak düşünün. Bazı başarılı CEO’lar erken uyanır, haberleri veya e-postaları kontrol etmekten kaçınır ve doğrudan “ev ofisine” gider. Bu tür bir program, günün aklını diğer insanların sorgularından ve taleplerinden uzak tutabilir ve şimdi yapılması gerekenler üzerine odaklanmayı artırabilir.
  • İşle ilgili aramaları, metinleri ve e-postaları gün sonunda yanıtlamayı bırakın.
  • Evde bile ofis için giyin.
  • Sadece check-in yapmak, yakalamak ve bağlı kalmak için meslektaşlarınızla ve arkadaşlarınızla iletişim kurun.

 

Psikolog Övgü Yaren Soydan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.