Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

İcra Takip Dosyası Nasıl Hazırlanır?

İcra Takip Dosyası Nasıl Hazırlanır?

İcra takip dosyası nasıl hazırlanır sorusu hukuki alanda en çok merak edilen konulardan biridir. İcra takibi için alacaklı kendisi başvuru yapabilir ya da bu konuda uzman bir avukattan destek alabilir. Her iki durumda da genellikle icra dosyasının kusursuz bir şekilde hazırlanması gerekir. Gerekli olan bütün evrakların belirli bir sıraya göre eksiksiz olarak dosyalaması gerekir. Ayrıca her bir belgenin UYAP ortamına yüklenmesi için xml dosyası oluşturulması ve bir flash belleğe yüklenerek ilgili mercilere teslim edilmesi gerekir.

İcra takip işlemleri oldukça karmaşık olduğu için bu tür başvurular için uzman bir avukattan destek alınması sürecin sorunsuz işlemesi açısından büyük önem taşır. Avukatlar icra takibi için dosya hazırlarken genellikle özel olarak tasarlanan hukuk programları ile işlemlerini gerçekleştirir. Bu tür yardımcı programlar sayesinde dijital ortamda icra takip dosyası hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Hukuk Bürolarında Kullanılan Programlar başlıklı blog yazısı incelenebilir.

İcra Takip Programı İle Dosya Hazırlama Süreci Artık Çok Kolay

Hukuk programlarından biri olan icra takip programı, en çok rağbet gören yazılımlar arasındadır. Bu programla rahatlıkla icra takip dosyası hazırlanır ve kusursuz çözümler üretilir. Bu takip programının en önemli özelliklerinden biri ise hazırlanan her bir dokümanın UYAP ortamına sorunsuz bir şekilde yüklenebilmesidir. Xml dosyasını oluşturma imkanı veren icra takip programı aynı zamanda faiz gibi birçok önemli hesabı kendiliğinden otomatik olarak yapar.

Manuel olarak da hazırlanabilen bu evrakların xml dosyasına dönüştürülmesi zordur. Ayrıca program üzerinden çok daha pratik ve düzenli şekilde evrak oluşturulur ve eksiksiz bir icra dosyası ortaya çıkarılır. Bu nedenle destekleyici programlardan yararlanmak gerekir.

İcra Takibi Dosyasında Bulunması Gereken Evraklar

İcra takibi dosyası için belirli belgelerin eksiksiz olarak dosyaya yerleştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra bu evrakların dizilim sırası da oldukça önemlidir. Dosyanın teslim edilmeden önce bu sıralamanın iyi bilinmesi ve dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Üstten alta doğru dosyada bulunması gereken evraklar sırasıyla şu şekildedir:

 • İlamsız icra takibi
  1. Takip talebi
  2. Ödeme emri
  3. Dayanak belge suretleri
  4. Vekaletname
 • İlamlı icra takibi
  1. Takip talebi
  2. İcra emri
  3. İlam aslı veya mahkemeden aslı gibidir onaylı sureti
  4. Vekâletname

İcra takibi dosyası bu sıralamaya göre hazırlanmalıdır. Bu sayede dosyayı inceleyen sorumlu kişi, problem yaşamadan seri bir şekilde işini tamamlar. İcra dosyası takip programı ile hazırlanan evraklar bu sıralamaya göre oluşturulur. Bu nedenle programı kullanan avukatlar hızlı ve kolay bir şekilde icra dosyasını düzenler. Ayrıca icra takip başvurusu sonrasında yine aynı program sayesinde sürecin izlenmesi mümkündür. Böylece gerçekleşen her türlü işlemden haberdar olan avukat, yapılması gereken işlemleri de anında yapar ve işlemlerin aksamasına imkan vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir