Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

İyi Bir Lider Olmanın Nörobilimi

İyi Bir Lider Olmanın Nörobilimi

Bilişim, son yıllarda bilim insanlarının insan doğası ve davranış değişikliği ile alakalı yaptığı ilerlemeler nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bu araştırmaların tümü, özellikle yöneticilerin potansiyel olarak çalışanlarını iyi yönde değiştirmeleri ve iyi bir lider olmaları için önemlidir.

Fakat insanların davranışlarını değiştirmelerini sağlamak, çok da kolay değil elbette.  Değişim kelimenin tam anlamıyla bizi üzüyor. Koroner baypas ameliyatı geçirmiş kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda dokuz kişiden yalnızca birinin daha sağlıklı günlük alışkanlıklar edindiği görülmüştür. Bunun nedenine dair en anlaşılır açıklama, temel olarak beynin eski alışkanlıklarla devam etmeye çalışması olacaktır. Beynin yeni alışkanlıklar oluşturmak için kullanılan kısmı eski alışkanlıklar için kullanılan kısımdan daha fazla enerji kullanır. Söz konusu bilimsel araştırmalar olunca aslında iyi bir lider bu araştırmalardan ders çıkararak daha verimli olmaya çalışmalıdır. İşte iyi bir lider olmanın birkaç nörobilim destekli ipucu;

Herkese Eşit Davranın

Onay önyargısı beyin ve bilinçaltı hakkında bilinmesi gereken şeylerden biridir ve gerçekten büyük bir sorundur. Bize benzeyen insanlardan hoşlanıyoruz. Buna göre birinin inançlarına katılırsak, onlarla arkadaş olma ihtimalimiz de  artar. Bu, işe alım kararlarımızı da etkileyebilir. Bunu düzeltmenin yolu düzenli olarak kendinize meydan okumaktır. Kendinize bu konuda sürekli bir hatırlatma yapmaya devam edin ve bu önyargıları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun.

Yürüyüşe Çıkın

Kısa bir yürüyüşe çıkmak, sağlıklı kalmanıza ve daha yaratıcı olmanıza yardımcı olabilir. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yürümekte olan insanların yaratıcılığını test etti ve kişinin yürüdüğünde yaratıcılığın ortalama %60 oranında arttığını tespit etti. Araştırmaya göre, bu yaratıcı desteği artırmak için ihtiyacınız olan şey 5 dakika açık havada dolaşmak.

Onlardan Biri Gibi Olun

İş yerinde görmezden gelmenin etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, çalışanlara iş yerinde herhangi bir rol verilmemesinin, kişinin refahı için olumsuz bir rol oynamaktan daha zararlı olduğu bulundu. Bu nedenle iyi bir lider olarak iş arkadaşlarınıza iyi günler dileyin veya onları sizinle geçirecekleri bir öğle yemeğine davet ederek küçük ama başarılı adımlar atın. Bakıldığı zaman görülecektir ki herkes sadece dahil olmak istiyor ve siz bunu yaparak aslında çalışanlarınızdan biri gibi olduğunuzu gösteriyorsunuz. Bu karşılıklı güven ve başarı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.