Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

İyi Bir Liderin Gün Sonunda Kendine Sorması Gereken Sorular Nelerdir?

İyi Bir Liderin Gün Sonunda Kendine Sorması Gereken Sorular Nelerdir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-09-24
Güncelleme Tarihi: 2022-11-20

Y ve Z kuşağının iş hayatına girmesiyle birlikte artık liderlik anlayışı da şekil değiştirmeye başladı. Liderlik denince artık akla, eskiden olduğu gibi tek başına insanları yöneten bir liderlik tanımı akla gelmiyor. Bunun aksine, iyi bir yöneticinin çalışanların gelişimi için çabalayan, motivasyon ve ilham verme gibi özelliklere sahip olması gerekiyor. İnsanları yönetmekten çok onlara rol model olmayı başarabilen yöneticiler başarılı olarak kabul ediliyor.

Etkili ve başarılı bir lider olmak isteyenlerin eski yönetim şekillerinden kurtulmalı. Liderlik becerilerinizi kendi kendinize sınayabilmek için gün sonunda kendine sorması gereken 3 soruyu aşağıda paylaşıyoruz.

  • Bugün kimi etkiledim?

Bir lider olarak başarının en büyük ölçütlerinden biri bu soru. Gerek iş dünyasında gerekse kişisel hayatta eğer kimseyi etkilemiyorsanız bu durum sizin yol gösterici olmadığınıza işaret edebilir. Yönetim danışmanı Ryan Estis’e göre bu soruyu her gün kendinize sormanızda fayda var, çünkü liderler yakınındaki kişilerin gelişimlerini sürekli kılan ve onları pozitif olarak etkileyen kişidir.

  • Bugün çalıştığım insanlar tarafından nasıl hatırlanacağım?

Ryan Estis, liderlerin kendilerine her gün sorması gereken bir diğer sorunun, “Bugün birlikte çalıştığım insanlar tarafından daha sonra nasıl hatırlanacağım?” sorusunu olduğunu söylüyor. Buna göre, sizce bugün yaptığınız çalışmalarla kim sizi “en iyi liderler” listesine ekler diye bir düşünmekte fayda var. Bugün herhangi bir kişinin listesinde yer edinebilir misiniz? Kendinize bu soruyu düne kadar sormamış olsanız bile, bundan böyle sorarak liderliğinizde fark yaratabilirsiniz.

  • Bugün ve her gün ne hediye veriyorum?

Ryan Estis, en iyi liderlerin her zaman paylaşan liderler olduğunu söylüyor. Buna göre birlikte çalıştığı kişilere her zaman vakit ayıran, bilgisini paylaşan, akıl veren liderler, iyi liderlerdir. Estis, “İyi liderler, liderliğini takip edenlerin çıkarlarını, kendi çıkarlarının üstüne koyar” diyerek de bu sorunun amacını açıklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir