Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Kişiliğiniz Kariyerinizi Nasıl Etkiliyor?

Kişiliğiniz Kariyerinizi Nasıl Etkiliyor?

Kişilik özelliklerimiz hayatımızda birçok noktada olduğu gibi kariyerimizin şekillenmesinde de önemli rol oynuyor. Davranış şekliniz, diğer iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz olaylara verdiğiniz tepkiler tamamen kişilik özelliklerinize bağlıdır ve iş hayatında ilişkiler en önemli unsurlardan biridir.

Aynı zeka seviyesine sahip, aynı cinsiyet ve yaş grubunda, aynı eğitim seviyesindeki iki kişiden birinin daha yüksek maaş kazanıyor olmasının sebebi neler olabilir. Disiplinli uyumlu duygusal iniş çıkışları sık olmayan biri, disiplinsiz bir çalışana göre daha verimlidir ve bu işe olduğu gibi maaşa da yansıyabilir.

Bazı özellikleri taşıyan insanların diğerlerinden daha verimli ve başarılı olduklarını görürüz. İşe alımlarda, adaylarda göz önünde bulundurulan 5 ana kişilik özelliğini aşağıda açıklıyoruz.

  1. Dışa Dönüklük

Dışa dönük kişiler sosyal ortamlarda ilgi merkezi olmaktan hoşlanırlar. İçe dönük insanların da geniş bir çevresi olabilir ancak daha küçük gruplarda olmayı daha çok severler. İlgi merkezi olmaktan rahatsız olurlar.

  1. Geçimlilik 

Diğer insanlarla iyi geçinen kişiler, çevresindekilerle iyi geçinerek onların kendisini sevmesini ister ve bunu önemser. Diğer insanların düşüncelerini önemsemeyen kişiler ise geçimsiz olabilir.

  1. Kuralcılık

Kuralcı insanlar tüm kurallara harfiyen uyar ve kendisine verilen görevleri zamanında yerine getirir. Kuralcı insanları iş hayatında fark etmek oldukça kolaydır. Dikkatli ve titiz çalışırlar. Kuralcılıktan uzak insanlar ise kuralcılara göre daha yaratıcıdırlar fakat yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar.

  1. Farklı Deneyimlere Açık Olmak

Yeni fikirlere açık olmak için maceracı ve esnek bir tarafınızın olması gerekir. Bu kişiler yeni bir şeyi deneyimlemek ve öğrenmek için hevesli ve heyecanlı olurlar.

  1. Duygusal Denge

Duygusal denge motivasyonu en çok etkileyen unsurlardandır. Başarılar ve yenilgiler karşısında verilen tepkiler duygusaldır. Duygusal dengesi stabil olan insanlar bu durumlarda anormal tepkiler vermez ve kendilerini kaybetmezler.  Duygusal dengesizlik yaşayan kişilerin ise ani çıkışları vardır ve birlikte çalışmanın zor olduğu kişilerdir.

Kişilik analizlerinde insanlar için keskin bir teşhis yapmak genellikle pek mümkün değildir. Çünkü herkesin olaylara ve durumlara göre içe dönük ya da dışa dönük davranacağı, duygusal tepkilerinin değiştiği dönemler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.