Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Liderlerin Aile Yaşantısı İş Hayatındaki Başarısını Etkiliyor mu?

Liderlerin Aile Yaşantısı İş Hayatındaki Başarısını Etkiliyor mu?

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren ailemizin, yanımızda olan ve tüm hayatımızı etkileyecek adımları atmamızda etkisi olduğu bir gerçek. Tüm yöneticilerin kişiliklerinin şekillenmesinde ilk olarak etkili olan kişiler ailesindekilerdir. Çocukluktan itibaren rol model aldığımız anne ve babamız yaşantımızın şekillenmesinde en önemli etken. Bir yöneticinin önemsedikleri, çalışanlarına davranışından iş yapışına hatta verdikleri kararlar küçüklükte aileden kazandıkları alışkanlıkları sayesinde gelişiyor.

Çocukluk yıllarında her birey ailesini gözlemleyerek bazı alışkanlıklar ediniyor. İlerleyen yaşlarda ise verilen kararlarda ve fikirlerde ailenin onayı ve desteğini alan bireyler hayatta daha başarılı ve cesur oluyorlar. Bireylerin dünyaya geldikleri yetiştikleri ailelerinin dışında ise kendi seçtikleri eşlerle kurdukları aile yaşantıları iş hayatlarını olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor.

Uzun saatler, stres altında ve yoğun bir şekilde çalışan kişiler, evlerine geldiklerinde huzurlu ve mutlu olmak istiyor. Ancak bu yorucu tempo bireyleri bazen zorluyor ve psikolojik olarak yıpratıyor. İş ve aile hayatı birbirini karşılıklı olarak etkiliyor aslında. İş hayatının zorlukları bireyleri yıpratırken tahammülsüz ve gergin bir hale getirebiliyor, aynı şekilde evdeki huzursuzluk ve mutsuzluk da işe yansıyarak başarısızlığa sebep olabiliyor. Bu durumda asıl önemli olan dengeyi sağlayabilmek.

Maksimum performans ve adaptasyon gerektiren iş hayatında aile yaşantısının etkisi büyük. Aile hayatında büyük sorunlar yaşamayan, daha mutlu bir ortama sahip olan kişiler potansiyelinin farkına varıp işine daha rahat odaklanabiliyor. Ancak bundan daha önemli olan dengeyi sağlayabilmek. Aile içerisindeki sıkıntıları işe yansıtmamak da iş yerindeki sıkıntıları aile ortamına taşımamak da oldukça önemli. Her ne kadar günün büyük çoğunluğu iş yerinde geçiyor olsa da özel hayatımızda yaşadıklarımız işi daha çok etkiliyor. Çünkü psikolojik olarak en çok yıkılmayı sebep olan özel hayat oluyor ve işe odaklanma, zaman yönetimi aksıyor ve belirli bir süre devam ettiğinde daha çok içinden çıkılamaz bir hale geliyor.

Yöneticiler, bir şirketin geleceğini değiştirebilecek boyutta sorumluluğa sahip oluyor. Bu sorumluluğun yanı sıra ailelerine karşı taşıdıkları sorumluluklar da bulunuyor. İkisi arasındaki dengeyi sağlayan, aile hayatında mutluluğu yakalayan yöneticiler ise daha başarılı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.