Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Liderlik Rehberi: Sağlıklı ve Sağlıksız Mükemmeliyetçilik

Liderlik Rehberi: Sağlıklı ve Sağlıksız Mükemmeliyetçilik

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2019-01-21
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Mükemmeliyetçilik, kendiniz veya başkaları için aşırı yüksek standartlar oluşturma eğilimidir. Herhangi bir kişilik özelliği gibi, mükemmeliyetçilik, kişiden kişiye değişen, bazı pozitif ve bazı olumsuz özelliklere sahip bir bütün durumları içerir. Mükemmeliyetçiliği olumsuz bir özellik olarak nitelendiririz, ancak araştırmalar hem sağlıklı hem de sağlıksız mükemmeliyetçilik türlerinin olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı Mükemmeliyetçilik 

Bu tür mükemmeliyetçilik , kendiniz ve başkaları için yüksek standartlara sahip olma, sıkıntı ve vicdan karşısında ısrarlı olma ile karakterizedir. Sağlıklı mükemmeliyetçilik genellikle hedefe yönelik davranışlar ve iyi takımsal beceriler ile birlikte görülmektedir. Bir lider olarak sizin de bu tip bir özelliğe sahip olmanız önemlidir. Sağlıklı mükemmeliyetçilik söz konusu olduğunda hedefe ulaşmak için her türlü fedakarlık yapılabilmekte ve sonucunda istenen alınmaktadır. 

Sağlıksız Mükemmeliyetçilik

Her şeyde olduğu gibi, aşırıya kaçıldığında mükemmeliyetçilik son derece sağlıksız olabilir. Sağlıksız mükemmeliyetçilik, geçmiş hatalarla aşırı derecede meşgul olmak, yeni hatalar yapmaktan korkmak, doğru bir şey yapıp yapmadığını ve işverenler gibi başkalarının yüksek beklentileri hakkında son derece endişe duymakla karakterizedir. Bu tip yaşamınızın her alanını etkileyebilir. Temel olarak, hayatınızı yönetecek ve şiddetli kaygı ve strese neden olacak kadar aşırı olan mükemmeliyetçiliktir.

Örneğin, bir test veya sunumdan önce karnınızın sürekli olarak ağrıdığını hissedebilirsiniz, çünkü çok korkuyorsunuz, başkalarına veya kendi beklentilerinize uymayacağınızı düşünüyorsunuz. Bu tip bir lider iş hayatında birçok sorunla karşılaşabilir. Endişeli olduğu ve hata yapmaktan korktuğu için çoğu zaman sorunlarla karşılaşma eğilimindedir.  

Yaşam Kalitenizin Bozulduğu Durumlarda Yardım Alın

Mükemmeliyetçiliğin hayatını ele geçiriyor gibi görünüyorsa, yardım bulmak için iyi bir zaman olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak bilişsel-davranış terapisi gibi tedaviler vardır, mükemmeliyetçiliğinizin hayatınızı yönetmesine izin vermeyi bırakın. Mükemmeliyetçiliğiniz için nedenleri veya tetikleyicileri de belirleyebilir, böylece daha etkin bir şekilde nasıl yöneteceğinizi anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir