Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Özsaygı Başarı İçin Neden Önemlidir?

Özsaygı Başarı İçin Neden Önemlidir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2019-01-28
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Hepimiz biliyoruz ki, benlik saygısı bazen özsaygı olarak adlandırılır, başarının önemli bir parçası olabilir. Çok az özsaygı, insanların mağlup ya da depresif hissetmelerini sağlayabilir. Ayrıca, insanların kötü seçimler yapmasına, yıkıcı ilişkilere girmelerine ya da potansiyelleri kadar yaşamamasına neden olabilir. 

Benlik saygısı tam olarak nedir? Nereden geliyor ve hayatımızda gerçekten ne gibi bir etkisi var?

Benlik Saygısı Nedir?

Benlik saygısı sıklıkla kişilik özelliği olarak görülür , bu da kararlı ve kalıcı olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Benlik saygısı, kendi görünümünüzün, inançlarınızın, duygularınızın ve davranışlarınızın değerlendirilmesi gibi, kendiniz hakkında çeşitli inançlar içerebilir.

Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik saygısı, hayatınız boyunca motivasyon ve başarınızda önemli bir rol oynayabilir. Düşük benlik saygısı sizin okulda ya da işte başarılı olmanızı engelleyebilir, çünkü kendinizi başarıya ulaşabileceğine inanmıyorsunuz. Buna karşılık, sağlıklı bir benlik saygısına sahip olmak, yaşamı olumlu, iddialı bir tutumla yönlendirdiğiniz ve hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinize inandığınız için hedefinize  ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Benlik saygısının, gelecekteki eylemleri, performansı veya yetenekleri nasıl ele alacağınıza inandığınızı içeren öz yeterlikten ayrı bir kavram olduğunu belirtmek önemlidir .

Tahmin edebileceğiniz gibi, benlik saygısını etkileyebilecek farklı faktörler vardır. Genel kişiliği şekillendirmeye yardımcı olan genetik faktörler bir rol oynayabilir, ancak genellikle genel benlik saygısının temelini oluşturan deneyimlerimizdir. Muhtemelen aşağıdaki belirtileri sergiliyorsanız, kim olduğunuzu iyi biliyorsunuzdur: 

Güven

Hayır deme yeteneği

Olumlu görünüm

Genel olarak güçlü ve zayıf yanlarını görüp bunları kabul edebilme becerisi

Olumsuz deneyimler genel bakış açısını etkilemez

İhtiyaçlarınızı ifade etme yeteneği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir