Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Stajyer Avukat Kendini Nasıl Geliştirmeli

Stajyer Avukat Kendini Nasıl Geliştirmeli

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-07-07
Güncelleme Tarihi: 2021-01-17

Hukuk Fakültesinden mezun olan avukat adaylarının serbest şekilde veya devlette avukat olarak çalışabilmeleri için 1 yıllık zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekir. Stajyerlik süresinde avukat adayları, çalışacakları bu önemli mesleğin inceliğini öğrenirler. Bu süreç içerisinde adliyedeki işleyişi öğrenirken, kendilerine çalışma hayatlarında yardımcı olacak pek çok görevi ve buna bağlı sorumluluğu da üstlenirler.

Stajyer avukatların, bu staj süresince kendilerini geliştirmek için bazı noktalara dikkat etmeleri önemlidir. Bu 1 yıllık süreç onların kariyerinde önemli bir dönüm noktası olacaktır.

Öğrenmeye Devam Edin

Hukuk, okuldan mezun olunduktan sonra biten bir öğrenim süreci değildir. Hukuk sürekli gelişen, genişleyen ve değişen bir alandır. Stajyer avukatların kendilerini geliştirmek için okumaya, araştırmaya ve incelemeye devam etmeleri önemlidir. Hukuk alanı rekabetin yüksek olduğu bir alandır. Kendinizi ne kadar çok geliştirir ve öğrenirseniz, o kadar çok başarılı olursunuz.

Kanunları Takip Edin – Yargıtay Kararları İnceleyin

Kanunları, kararname veya yönetmelikleri takip edin. Yargıtay’ın verdiği kararlar hukuk açısından önemli dönüm noktaları olabilmektedir. Güncel konularda Yargıtay kararlarını inceleyin. Hatta bunlarla ilgili arşivler oluşturarak, sonraki çalışma hayatınız için kaynak sağlayabilirsiniz.

Uzmanlaşmak İstediğiniz Alana Karar Verin

Hukuk geniş bir meslek grubudur. Avukatlar genel alanda çalışabildikleri gibi özel hukuksal alanlarda çalışabilirler. Mesela, boşanma veya ceza hukuk alanında çalışmak isteyebilirsiniz. Buna karar verip gelecek için planlarınızı hazırlayarak, gelişiminize yön verin. Uzmanlaşmak kendi alanında aranır, olmayı da peşinden getirir.

Hukuk Evrak Süreçlerine Hâkim Olun

Hukuk evrak yoğun bir meslektir. Özellikle birçok süreçte dilekçe vermek ve bu dilekçelerinde uygun şartlarda verilmesi gerekir. Mesela, işe iade davası dilekçeleri ile icra hukuku dilekçeleri ayrıdır. Bu alanda kendinizi geliştirerek, uygulama ile ilgili adımları iyi öğrenmek gerekir.

İletişiminizi Kuvvetlendirin

Avukatlık, bilgi kadar iletişiminde önemli olduğu bir meslektir. Müvekkillerden hâkimlere, mübaşirlerden diğer avukatlara kadar kurulan iletişim bir avukat için çok önemlidir. Bu açıdan ilişkileri iyi tutmak, kişileri idare etmek avukatın iletişim becerileri ile doğru orantılıdır.

Yabancı Dilinizi Geliştirin

Gelişen dünya ile sınırlar ortadan kalkıyor. Hukuk ne kadar ulusal düzeyde görülse de uluslararası platform ve kanunlardan bağımsız değildir. Bu açıdan hem kendiniz hem de müvekkilleriniz için uluslararası alanda yetkinliğinizi de göstermeniz gerekir. Bunun için yabancı dilin önemi tartışılmaz.

Dernek ve Avukatlık Örgütlerine Üye Olun

Hem ulusal hem de uluslararası avukatlık örgütlerine üye olun ve onların çalışmalarına aktif olarak katılın. Bu durum sizi geliştirirken, network alanınızı da genişletecektir. Bağlı olduğunuz baronun, çalışmalarına katılın

Sosyal Becerilerinizi Geliştirin

Hukuk süreçleri zaman önemli süreçlerdir. Zaman yönetiminden stres yönetimine kadar kendinizi geliştirecek sosyal beceriler edinin.

Diğer Avukatların Deneyimlerinden Yararlanın

Deneyimli avukatların deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanarak kendinizi geliştirin. Ulusal olduğu kadar uluslararası düzeydeki bilgili, deneyimli avukatları takip edin.

Stajyer avukat olarak kendinize doğru bir kariyer planı ile çok doğru bir gelecek inşa edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir