Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek bir duruşmada sonuçlanan boşanmalara tek celsede boşanma denmektedir. Genellikle anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanır. Ancak başarılı avukatların çekişmeli boşanma davalarını da tek celsede bitirdiği davalar vardır. Tek celsede anlaşmalı boşanmada boşanma sebepleri önemli değildir.

Tarafların her konuda uzlaşmış olması yeterlidir. Velayet, nafaka veya mal paylaşımı gibi konularda taraflar anlaşmalı ve boşanma protokolü ile bu anlaşmayı resmiyete dökmelidir. Anlaşmalı boşanmalarda hâkimin boşanma nedenlerini araştırma yetkisi yoktur.

Tarafların duruşmada anlaşma protokolünü sunup boşanma taleplerini dile getirmesi ile boşanma kararı verilir. Çekişmeli boşanma davalarında tek celsede boşanmak oldukça zordur. Bu nedenle hızlıca boşanmak isteyen çiftlerin anlaşmalı boşanma davası açması gerekir. Tek celsede boşanma sebepleri evlilik birliğinin niteliklerine göre değişebilir. Eşler mizaçlarının uyuşmadığını fark etmiş olabilir, eşlerin hayatla ilgili farklı planları devreye girebilir yani evlilik birliğini, derinden sarsan anlaşmazlıklar olabilir.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tek celsede boşanmak için her şeyden önce her iki tarafın da boşanmaya razı olması gerekir. Yani taraflardan biri boşanmak istiyorsa diğer tarafla bu konuda anlaşmalıdır. Eğer taraflardan biri boşanmak itemiyorsa dava çekişmeli bir dava olacak ve yarılama süreci uzun sürecektir.

Eşler mahkemeye gitmeden önce kendi aralarında uzlaşırsa tek celsede anlaşmalı olarak boşanabilir. Kanunda yer alan boşanma nedenleri genel ve özel nedenler olarak ikiye ayrılır. Genel nedenler evlilik birliğini sarsan durumları ifade eder. Zina, hayata kast, haysiyetsiz yaşam sürme, terk gibi özel nedenler delillerle ispat edilmesi gereken nedenlerdir.

Özel nedenlerin olduğu durumlarda tek celsede boşanmak zordur. Nedenlerin ispat edilmesi, tanıkların dinlenmesi, kusurun ortaya konması zaman alabilir. Tek celsede boşanmak için en iyi yol eşlerin her konuda anlaşarak anlaşma protokolü ile anlaşmalı boşanma davası açmasıdır.

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsıldığı Durumlar Nelerdir

Yargıtay evlilik birliğini temelden sarsan durumlar konusunda yoruma açık kararlar vermektedir. En yayın boşanma nedeni olan evlilik birliğinin temelden sarsılması Yeni Medeni Kanunu’muzda 166’ncı maddede düzenlenmiş bir konudur.

Ancak bu madde yoruma açık ve net değildir. Örneğin, kumar oynamak, intihara kalkışma, sürekli kavga etme gibi nedenler evlilik birliğini temelden sarsan nedenler olarak boşanma davalarında kabul edilmiş nedenlerdir. Aynı zamanda doğurgan olmama,  uzun süre ayrı yaşama, kadının çalışmak istemesi gibi nedenler evlilik birliğinin sarsılması olarak görülmeyen nedenlerdendir. Evlilik birliğini temelden sarsan nedenlerin geçerli olup olmadığı davadan davaya değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.