Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Ekonomik Belirsizliklerde Yöneticilerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Ekonomik Belirsizliklerde Yöneticilerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-06-05
Güncelleme Tarihi: 2022-11-20

Ekonomik bir belirsizlik ve kriz söz konusu olduğunda, durumun yönetiminde en büyük rol liderlere düşüyor. Böyle zamanlarda liderlerin her uygulaması ve hareketi kritik bir önem taşıyor. Bu sebeple yöneticiler ekonomik kriz veya belirsizlik durumlarında ilk olarak iyi bir gözlemle işe koyulmaları gerekiyor. İyi bir gözlem yapmak hem tehditlerin belirlenmesi hem de yeni fırsatların gözden kaçırılmaması konusunda büyük önem taşıyor. Bu noktada ise müşteriye her zaman yakın olunarak yaratıcı fikirler ortaya çıkmasını sağlayacak ortamlar yaratmak gerekiyor.

Dünyaca ünlü yönetim şirketlerinden biri olan Praesta’nın ortağı John Harvey yöneticilere verdiği tavsiyede “Bu sıkıntılı dönemlerde aşırı korumacı bir tutum takınarak fırsatları gözden kaçırmayın” uyarısını yapıyor.

Liderlerin ortada bir kriz yokken bile bu duruma hazır olmaları gerekir. Kriz ve ekonomik belirsizlikle mücadele ederken liderler kendinden emin ve kararlı bir tutum sergilemelidirler. Bu olumsuz şartlar altında gereksiz ve aşırı sorumluluk almak olumsuz sonuçlar doğurur ve çalışanların motivasyonunu da olumsuz etkiler. Yöneticilerin bu şekilde davranmaları hem kendi stresini arttırarak yanlış kararlar alabilme ihtimalini artırırken hem de çalışan motivasyonunu olumsuz etkileyerek yapılan işin kalitesinin de düşmesine sebep olması mümkündür. Bunun yerine, yöneticiler çalışanların katılımıyla kararlar alarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirler. Böylece her an işini kaybetme korkusu yaşayan çalışanlar, işlerini kaybetmemek için daha özverili çalışırken onları önemsediğinizi de farkederler.

 

İyi bir yönetici doğru mantık yürüterek, doğru kararlar alabilme ve olağanüstü durumlarda bile soğuk kanlılığını koruyabilme ve paniğe kapılmayarak düzeni sağlama yeteneğine sahip kişilerdir. Ekonomik kriz ve belirsizlik durumlarında da oluşabilecek kaosu önlemek ve iş kalitesi ve verimin düşmemesini sağlamak birincil amaçları olmalıdır. Liderler bu süreçte neyi neden yapacaklarının kararını vermeli ve bu kararın arkasında durarak insanları yönlendirmelidirler. Kendini güvende hissetmek isteyen ve bu ortamdan olumsuz etkilenen liderle cesaretini kaybediyor ve aşırı korumacı bir tutum ortaya koyuyor. Ancak aşırı korumacılık liderlerin birçok fırsatı kaçırmasına sebep oluyor. Bu yüzden başarılı olmayı kafasına koyan, yöneticilerin kendilerine olan güvenlerini ve cesaretlerini kaybetmemeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir