Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset İlamı Nedir?

Ölen kişinin alacakları, borçları yasal mirasçılarına geçer. Haklardan ve yükümlülüklerden oluşan tereke kül halinde mirasçılara aktarıldığı için devlet kurumlarında ve bankalarda yasal mirasçı olduğuna dair kişiden belge istenir. Bireylerin mirasçı olduklarına dair ispat olarak kullandıkları bu belge, veraset ilamı olarak ifade edilir.

Türk Medeni Kanunu’nda yer alan 598’nolu madde kapsamında hazırlanan bu belge, sadece yasal mirasçılara değil, aynı zamanda atanan mirasçılara da verilir. Böylece ihtiyaç durumunda kolaylıkla belgenin temin edilmesi sağlanır.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Mirası bırakanın ölümünden sonra yasal mirasçı ikamet adresinin yer aldığı Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapabilir. Sadece mahkemeden değil, Türkiye’nin herhangi bir yerinde yer alan noterden de veraset ilamı alma imkânı vardır. Bununla birlikte;

  • Nüfus kayıt bilgilerinde yanlışlık olması,
  • Yasal mirasçının soy bağlarında belirsizlik olması gibi sorunlarda doğrudan mahkemeden belgenin talep edilmesi gerekir.

Veraset ilamı sayesinde mirasçılar kendilerine düşen miras payını alarak diledikleri şekilde kullanabilir. Bu belge olmadan mirasçının yasal olarak haklarını alması mümkün değildir. Bu nedenle mirasçılığın ispatı için belge en kısa süre içerisinde temin edilmelidir. Bu belge aksi ispat edilene kadar kişinin yasal mirasçı olduğunun ispatıdır.

Veraset İlamı İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Veraset ilamı miras bırakanın ölümünün ardından belirli bir süre içerisinde temin edilmelidir. Bu süreçte belge için başvuru yapabilecek kişiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yasal Mirasçılar:

Miras bırakanın sağ kalan eşi, kan hısımları, evlatlığı yasal mirasçı olarak kabul edilir. Yasal mirasçı yoksa miras devletin bünyesine geçer.

  • Atanmış Mirasçılar:

Yasal mirasçıların dışında atanmış mirasçılar için de veraset ilamı çıkarılır. Bu kişiler vasiyetname ya da miras sözleşmesi ile atanan mirasçılardır.

  • Miras Bırakanın ya da Mirasçının Alacaklıları:

Bazen miras bırakan kişinin ya da mirasçının borcu nedeniyle alacaklılar veraset ilamı için başvuru yapabilir. Bu sayede alacaklarını karşılama imkânı bulur. Bunun için mahkeme kararı ya da icra dairesi kararı gereklidir.

Veraset İlamı Almanın Şartları Nelerdir?

Veraset ilamı almak için öncelikle belirli şartların oluşması gerekir. Bu şartlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Mirası bırakan kişinin ölmüş ya da gaipliğine karar verilmiş olması gerekir.
  • Mirası alacak olan kişinin sağ olması, mirasa ehil olması gerekir.

Böylece mirasçılık belgesi alınması için herhangi bir engel söz konusu olmaz. Belgenin alınabilmesi için herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Mirasçı istediği zaman bu belgeyi alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.