Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Mirasta bireyin hak sahibi olduğunu gösteren resmi bir belge olarak tanımlanan veraset ilamı, mirasçılar için oldukça önemli bir belgedir. Özellikle atanmış mirasçılar tarafından ihtiyaç duyulan bu belge, mirasçı yerine miras sözleşmesi ile geçen kişinin mirasta hak sahibi olduğunu göstermesine yardımcı olur. Bu sayede istenen birçok işlem kolaylıkla yapılır.

Ayrıca veraset intikal vergisi de ancak veraset ilamı alındıktan sonra ödenebilir. Bu belge noterden alınır. Bununla birlikte belgenin alınabilmesi için belirli şartların oluşması gerekir. Aksi takdirde noter ilamı vermez. Bu şartlar ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Ölen kişinin yasal mirasçısı olması,
  • Mirasçılardan birinin ya da ölen kişinin yabancı olmaması ya da çifte vatandaşlığının olmamasıdır.

Veraset İlamı Talep Süreci Nasıldır?

Veraset ilamı için kanuni mirasçıların talep sürecini gerçekleştirirken öncelikle icra müdürlüğüne gidilir ve buradan belge için onay alınır. Bu belge mirasçıların tespiti için gerekli olur. Başvuru sürecinde ya da veraset alım sırasında mirasçıların hep birlikte olmasına gerek yoktur.

Mirasçılardan herhangi biri yalnız başına veraset ilamını alabilir. Veraset ilamının alınabilmesi için normalde bir dilekçe ile mahkemeye başvurulur. Bununla birlikte uygun şartlar sağlandığında ilgili belgelerle noterden de veraset ilamı alımı gerçekleştirilir. Noter vasıtasıyla alınan belge gün içerisinde temin edilir ve mirasçının kendisinin uğraşmasına gerek kalmaz. Eğer mirasçı kendisi işlemleri yapmayı tercih ederse ilk olarak herhangi bir adliyedeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılır. Başvuru esnasında;

  • Mirası bırakan kişinin ölüm belgesi,
  • Nüfus kayıt örneği,
  • Veraset ilamı dilekçesi şeklindedir.

Bu belgenin avukat aracılığıyla alınması da mümkündür. Böylece sadece avukata verilen bir vekâletname ile hiçbir şeyle uğraşmaya gerek kalmaz.

Veraset İlamı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Veraset ilamının alınabilmesi için dilekçe yazılması gerekir. Veraset ilamı dilekçesi eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Dilekçede genel olarak mirası bırakan kişinin vefat ettiği ifade edilir ve mirasçı olarak veraset işlemlerinin yapılmasının talep edildiği belirtilir. Bu dilekçe kısa ve basit yapıda olmalıdır. İnternet üzerinden detaylı olarak gösterilen dilekçe örneklerine ulaşılması mümkündür.

Veraset İlamı Davası Ne Kadar Sürer?

Veraset ilamı için mahkemeye başvuru yapıldığında davanın süreci oldukça kısa sürer. Bunun nedeni ise davanın hasımsız olmasıdır. Mahkemenin iş yüküne bağlı olarak veraset ilamı davasının süresi değişiklik gösterir. Bazen bir hafta içerisinde istenen sonuç alınırken bazen de bir ay boyunca beklemek gerekebilir.

İstenen belgelerin dilekçeye eksiksiz olarak eklenmesi davanın sürecini hızlandırır. Bununla birlikte mirasçılar arasında uyuşmazlık söz konusu ise mahkemenin iş yükü artar ve hâkimin talebine göre tanıkların dinlenmesi gündeme gelebilir. Bu da davanın uzamasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.