Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Y Kuşağı Liderlerin Özellikleri Nelerdir?

Y Kuşağı Liderlerin Özellikleri Nelerdir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2018-10-08
Güncelleme Tarihi: 2021-07-08

Y Kuşağı Yöneticilerin Özellikleri

Y kuşağı iş hayatına her geçen gün daha fazla dahil oluyor ve çalışma şekilleri de yavaş yavaş değişiyor. Y kuşağı açık fikirli, pratik, sonuç odaklı, güvenilir ve araştırmayı seven bireylerden oluşuyor. Esnek çalıştıklarında pozitif, yaratıcı ve son derece üretken olabilen bu kuşağın çalışanları, kurumsal kalıpların giderek esnemesinde etkili oluyor. Peki, iş liderliğe gelince Y kuşağının ortaya çıkan belli başlı özellikleri neler?

Takım çalışmasında başarılı

Y kuşağı ile kendi bildiğini okuyan, bireysel kararlar veren ve yeniliklere gözünü kapamış liderler yerine takım çalışması yapabilen, başkalarına mutlaka fikir danışan, gençlerin ne düşündüğünü önemseyen, kısacası iş süreçlerine herkesi dahil eden liderler olarak ortaya çıkıyor.

Esnek  ve iletişimde daha rahat

Teknolojiyi önceki jenerasyonlardan daha iyi bilen Y kuşağı, değişimin hızını daha iyi görebildiğinden ona uyum göstermede de daha başarılılar. Y kuşağı, esnek çalışmayı seviyor ve tüm yeteneklerini çalışma ortamında gayet başarılı bir şekilde adapte ediyor. Y kuşağıyla birlikte çalışma ortamı çok daha fazla konforlu hale geliyor. Y kuşağı liderlerin kattığı bir diğer özellik ise rahat iletişim. Önceki kuşakların resmi ilişkileri artık yerini saygı çerçevesinde daha samimi ve kişisel ilişkilere bırakıyor. Çalışanların daha rahat iletişim kurabildiği liderleri tercih ediyor olmasını da göz önünde bulundurursak daha başarılı işler ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

Statüyle mücadeleye hazırlıklı

Y kuşağının gelişi iş ortamını ve çalışma stillerini pek çok açıdan olumlu olarak etkilese de, daha eski kuşaklarla oluşan çatışma ortamı da üzerinde durulması gereken bir diğer nokta. Çalışma alışkanlıkları eskisinden çok daha farklı. Kalıpları, sınırları ve iletişimleri daha yerleşik olan önceki jenerasyonlar, Y kuşağını sıklıkla sevecenlikle ve değişime kucak açarak karşılayamayabiliyor, bu da Y kuşağını mücadeleye alıştırıyor. Değişim bazıları için korkutucu olabildiğinden, özellikle önceki kuşaktan liderler ısrarla bildiklerini sürdürmeye, değişime direnmeye devam edebiliyor. Bu gibi durumlarda Y kuşağı liderlerin öne çıkan direnme özelliği oldukça etkileyici. Y kuşağı yeniliğe karşı duran statüye adapte olmayı reddediyor ve değişim ve gelişim için ısrarcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir