Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

YAPAY ZEKA VE AVUKATLIK MESLEĞİ

YAPAY ZEKA VE AVUKATLIK MESLEĞİ

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2023-05-26
Güncelleme Tarihi: 2023-05-26

Yapay zekânın üstün başarısı şüphesiz avukatlık mesleğini dönüştürecektir; ancak bu dönüşüm  yaratılan avukatlık mesleğinin ortadan kalkmasına yol açmayacaktır. Hukukun önemli bir parçası olan avukatlık mesleği, yapay zekâ karşısında gelişim gösteren ve göstermeye de devam edecek meslekler arasındadır. Avukatlar tarafından yapılan işlerde, yapay zekânın yaratacağı etkinin sınırlı olacağı sonucuna varılsa da unutulmamalı ki; yapay zekâ bir zamanlar insan zekâsı gerektirdiği düşünülen görevlerde bugün başarıyla uygulanmaktadır. Bu sebeple otomasyonlara tabi tutulabilecek hukuki süreçlerde, avukatlık mesleği bu teknoloji üzerinde büyük etki yaratacaktır. Toplum tarafından yapay zekanın avukatların yerini alacağı düşüncesi yaygın olsa da bu düşüncenin doğru olmadığının altının çizilmesi gerekir. 

Hukuki otomasyonların  amaçları  bir avukatın yerini almak değil, aksine avukatın işini kolaylaştırıcı ve tamamlayıcı bir araç olarak görerek onlara yardımcı olmasıdır. 

Örneğin , algoritmaların büyük miktardaki verilerin içerisinden gereksiz olanları filtreleyebilmesi avukatlara kolaylık sağlayıp aynı şekilde avukatların yapay zekâyı bir asistan gibi kullanmasını sağlayarak iş süreçlerini hızlandırmaktadır. Avukatlar buradan kazanacağı fazla zaman ile dosyasını daha iyi savunabilmek için strateji geliştirmeye odaklanabilir ve kendi mesleki gelişimi için zaman yaratabilir. 

Yapay zekânın hem mesleğin hem de meslek birliğinin gelişim ve değişimine hızla devam edeceği açık olarak görülmektedir. 

Dünyada LegalTech hızla yayılır ve ilerlerken sizde Türkiye’nin LegalTech alanında lider ürünü ve markası olan T-HOS ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın. 

 

REFERANS: YAPAY ZEKA ÇAĞINDA HUKUK, https://www.istanbulbarosu.org.tr/files/docs/Yapay_Zeka_Caginda_Hukuk2019.pdf