Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2021-04-10
Güncelleme Tarihi: 2021-06-29

Davası sürmeye devam eden kişiler, mevcut durumla ilgili bilgi almak için eskiden mahkemelere başvurulması gerekirken günümüzde bu konuda vatandaşlara çok çeşitli kolaylıklar sağlanır. Sadece e-devlet şifresiyle birlikte isteyen herkes mahkemesiyle ilgili detaylı bilgi alabilir ve mevcut mahkemenin durumu konusunda sorgulama yapabilir.

Siz de e-devlet üzerinden dava dosyası sorgulaması yapmak isterseniz öncelikle e-devlete giriş yapmanız gerekir. Ardından sistemde mahkeme dosya sorgulama ile ilgili arama yaparak mevcut bağlantıya tıklamanız yeterli olur. Bu sayede vakit kaybı yaşamadan süren davalarınızla ilgili net bilgi alabilir ve planlamalarınızı bu bilgiler dâhilinde oluşturabilirsiniz.

Mahkeme Bilgileri ve Dosya Takibi İçin E-Devlet

E-devlet sistemi sayesinde herhangi bir yere gitmeden ya da sırada beklemeden mevcut davalarınızla ilgili sorgulama yapabilir, mahkeme bilgileri ve dosya takibi konusunda bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Yargı hizmetlerinin kusursuz olması ve sürecin verimli bir şekilde ilerlemesi için e-devlet üzerinden dava dosyası sorgulama hizmet sunulur. Bu sayede de tüm yargı hizmetleri etkin bir şekilde kullanılmış olur. Siz de dilediğiniz zaman hızlıca ve zahmetsizce aradığınız bilgilere evinizin rahatlığında ulaşma imkânı bulursunuz.

Dava Dosyası Sorgu Bölümünün En Yeni Hali

Sürmekte olan davanızla ilgili bilgi almak istediğinizde yapmanız gereken tek şey e-devlet üzerinden dosya sorgulama işlemi yapmak olur. Dilerseniz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi olan www.yargitaycb.gov.tr adresine giriş yaparak sayfadaki dosya sorgu bölümüne de tıklayabilirsiniz. Sistem en yeni haliyle hizmetinize sunulur.

Dosya sorgusu yapabilmeniz için;

  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait tebliğnamenin numarası,
  • Yargıtay Ceza Dairesi’ne ait esas numarası,
  • Mahalli mahkemeye ait esas ve karar numarası,
  • TC kimlik numarası gibi seçeneklerle dosya sorgusu yapabilir ve aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunun yerine doğrudan e-devlet üzerinden de sisteme giriş yaparak gerekli verileri elde edebilir ve zahmetsizce mevcut davanızla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dava Dosyası Sorgu Bölümünde Elde Edebileceğiniz Bilgiler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi üzerinden ya da e-devlet sisteminden mevcut davanızın dosyasıyla ilgili sorgu yaptığınız zaman elinize geçebilecek veriler şu şekilde sıralanabilir:

  • İlgili dava dosyasının Yargıtay arşivine girip girmediğini öğrenebilirsiniz.
  • Dava dosyasının Cumhuriyet Savcısı tarafından incelenip incelenmediğini görebilirsiniz.
  • Dava dosyasının hangi ceza dairesine gittiği konusunda bilgi alabilir ve ceza dairesindeki esas numarasını öğrenebilirsiniz.
  • Dava dosyasının ilgili ceza dairesinden dönüp dönmediğini öğrenebilirsiniz..
  • Dava dosyasının mahalline gönderilmesi amacıyla postaya verilip verilmediği konusunda net bilgi alabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri herhangi bir yere gitmeden online olarak sistemden öğrenebilir, dava dosyası takibinizi hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bakanlığın sitesinden ya da e-devlet üzerinden sorgu bölümüne girmeniz ve gerekli bilgileri girmeniz olur. Böylece saniyeler içerisinde zahmetsizce düzenlenmiş olan tebliğnameyi tam metin halinde görme fırsatınız olur.