Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Dava ve Cezanın Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Dava ve Cezanın Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Dava ve ceza konularında zaman aşımı süreci birbiriyle sıklıkla karıştırılmasına rağmen aslında birbirinden oldukça farklı iki kavramdır. Türk Ceza Kanunu’na göre suçun işlendiği andan itibaren belirli bir süre geçmesine rağmen halen konuyla ilgili herhangi bir dava açılmadıysa devlet davadan vazgeçerek davanın düşürülmesine kadar verir. Bu durum dava zaman aşımı olarak kabul edilir.

Bazen ise dava açıldığı halde sonuçlanamaz. Zaman aşımı için belirlenen süre boyunca halen herhangi bir sonuç alınamazsa dava yine düşer. Devlet davanın takibini bırakır ve davanın zaman aşımına uğrayarak kapandığı kayıtlara geçer.

Ceza zaman aşımı ise bambaşka bir konuyla ilgilidir. Mahkûmiyet hükmü kesinleştiği andan itibaren belirli bir süre içerisinde hükmün infaz edilmesi gerekir. Ancak belirlenen süre aşılırsa cezalandırma hakkı ortadan kalkar ve ilgili kişi konuyla ilgili daha sonraki süreçlerde suçlanamaz.

Dava Zaman Aşımı Süreleri Çeşitleri

Dava zaman aşımı konusunda iki farklı uygulama söz konusudur. Bunlara göre;

 • Olağan dava zamanaşımı süresi,
 • Uzamış dava zamanaşımı süresi olmak üzere iki farklı çeşitle karşımıza çıkar.

Normal şartlarda belirlenen zaman aşımı süresi olağan olarak ifade edilirken bazı durumlarda zaman aşımının kesintiye uğramasına neden olan durumlar söz konusu olur. Bu tür durumlarda zaman aşımı süresi uzatılır. Örneğin; hafif suçlarla ilgili olağan zaman aşımı süresi 8 yıl iken uzamış dava zaman aşımı süresi 4 yıl daha fazla olur ve 12 yılın ardından dava düşürülür.

Ceza Davası Zaman Aşımı Süresi

Türk Ceza Kanunu kapsamında dava zamanaşımı süresi, suçun işlendiği andan itibaren başlar. Ceza davasının düşmesi için olağan dava zaman aşımı süreleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilen ceza davaları 30 yıl,
 • Müebbet hapis talep edilen ceza davaları 25 yıl,
 • Yirmi yılın üzerinde hapis talep edilen ceza davaları 20 yıl,
 • 5 ile 20 yıl arası hapis talep edilen ceza davaları 15 yıl,
 • 5 yıldan az hapis veya adli para cezası talep edilen ceza davaları 8 yıl sonunda düşer.

Ceza Zaman Aşımı Süreleri

Türk Ceza Kanunu’na göre ceza zaman aşımı süreleri mahkeme tarafından belirlenen cezanın özelliğine göre değişkenlik gösterir. Hükmedilen cezaların zaman aşımına uğraması için geçmesi gereken süreler ise şu şekildedir:

 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza için 40 yıl
 • Müebbet hapis cezası için 30 yıl
 • 20 yılın üzerinde hapis cezası için 24 yıl
 • 5 ve 20 yıl arasındaki hapis cezası için 20 yıl
 • 5 yılın altındaki hapis cezası ve adli para cezası için 10 yıl

Bu tür cezaların zaman aşımı süreci söz konusu olduğunda fiilin işlendiği vakitte kişinin hangi yaşta olduğu da çok önemlidir. Örneğin; 12 ile 15 yaş arasında olan biri bu sürelerin yarısını doldurursa cezası infaz edilemez. Bu durum 15 ile 18 yaş arasında olan kişiler için ise üçte ikisi olarak belirlenir.