Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-11-01
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Karşılıklı anlaşarak boşanmak isteyen taraflar boşanma dava dilekçesi doldurarak ilk adımı atabilir. Bu süreçte dilekçenin doğru şekilde doldurulması ve ilgili yere zamanında teslim edilmesi çok önemlidir. Bu evrak eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra tarafların son 6 ayda birlikte oturdukları yerde bulunan aile mahkemesine teslim edilmelidir.

Ayrıca dilekçenin yine aynı mahkemeye hitaben yazılmış olması çok önemlidir. Belgede yer alan bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık olmamalıdır.

Boşanma Dilekçesinde Yer Alan Bilgiler

Boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına bağlı olarak dilekçe de değişiklik gösterir. İsim, soyisim, TC kimlik numaraları, adres gibi bilgiler dilekçede yer alır. Dilekçede davayı açan taraf davacı olarak belirtilir. Diğer taraf ise davalı olarak ifade edilir.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde tarafların tebligat adreslerinin doğru şekilde yazılmış olması çok önemlidir. Ayrıca anlaşmalı boşanma olduğuna dair bilgi dilekçede mutlaka beyan edilmelidir. Bu dilekçeye ek olarak boşanma protokolü de hazırlanır.

Dilekçe sadece davacı tarafından imzalanabileceği gibi her iki tarafın imzasıyla da mahkemeye teslim edilebilir. Dilekçe hazırlanırken hukuki terimlerin kullanılması gerekir. Bu nedenle konuyla ilgili profesyonel destek alınması ve bir boşanma avukatı eşliğinde dilekçenin doldurulması fayda sağlar.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Teslim Edilir?

2 ayrı nüshadan oluşan ve sıfır hata ile hazırlanan dilekçe protokolle birlikte aile mahkemesine teslim edilir. Anlaşmalı boşanma dilekçesine internet üzerinden kolaylıkla erişim sağlanır.

Dilekçe teslim edilirken adliye veznelerine harç ücreti ve masraflar için belirli miktarda para yatırılır. Kısa ve matbu bir form şeklinde hazırlanabilen anlaşmalı boşanma dilekçesinde asıl önemli olan kısım iki tarafın da imzası bulunan protokolün düzenlenmiş olmasıdır. Bu protokolde hem maddi hem de manevi tazminat, nafaka, velayet gibi konularla ilgili düzenlemeler yer alır.

Çekişmeli ve Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Arasındaki Fark Nedir?

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinden farklı olarak çekişmeli boşanma için hazırlanan dilekçede boşanmaya neden olan hususlar açıkça belirtilmelidir. En yaygın nedenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Şiddetli geçimsizlik,
  • Zina,
  • Hayata kast,
  • Kötü muamele ve onur kırıcı davranış,
  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,
  • Akıl hastalığı,
  • Terk vs…

Bu sebeplerden birinin ya da birkaçının dilekçede açıkça belirtilmiş olması gerekir. Ayrıca çekişmeli bir dava olduğu için varsa deliller de dilekçe dosyasına eklenir. Şayet konuyla ilgili tanık gösterilecek ise isimleri belirtilmelidir. Çocukların velayeti, nafakası gibi konular ve tazminat ile ilgili taleplere dilekçede yer verilmelidir. İki nüsha halinde olan dilekçe aile mahkemesine teslim edilir ve gerekli harç ücreti vezneye ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir