Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Anlaşmalı Boşanma Masrafı

Anlaşmalı Boşanma Masrafı

Anlaşmalı boşanma, eşlerin evlilik birliğini sonlandırmanın yani boşanmanın neden olacağı hukuki sonuçlar üzerinde anlaştıkları boşanma davası türüdür. Bu tür davalarda eşler anlaşmalı boşanma dilekçesinin yanı sıra anlaşmalı boşanma protokolünü de doldurarak dava açma haklarına sahiptirler. Protokol, tarafların hukuki sonuçlar üzerinde varmış oldukları anlaşmayı kâğıda dökmüş olduğu belgedir.

Anlaşmalı boşanma davalarının nerede açıldığı önemli değildir, çünkü yere bağlı olmadan dava harcı değişmez. Her yıl belirlenen Yargı Harçları Tarifesi gereğince anlaşmalı boşanma harcı belirlenir. Bu harç bedeli 2020 senesi için 45 TL’dir ve dava dilekçesi verilmesi sırasında alınır. Harcın yanı sıra mahkemenin yapacağı tebligat işlemlerini içeren posta masrafları için de gider avansı yatırılmasıdır.

Yargılama giderlerinin tutarı davanın durumu veya yapılacak ola gider veya masraflar değişiklik gösterebilir. Bu sebeple de kesin bir tutar söylemek mümkün değildir. Boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde giderlerde eksiklik bulunması durumunda davacıya 15 gün içinde eksiklerin tamamlanması için tebligat çıkar. Tebligatın alındığı tarihten itibaren 15 gün içinde de eksik olan yargılama giderlerinin yatırılması gerekir.

Boşanma Davası Ücretini ve Masraflarını Kim Öder

Anlaşmalı boşanmalarda, her iki tarafta boşanmaya razı gösterdiklerinden masraflar müşterek de ödenebilir ya da taraflardan biri de ödeyebilir. Ancak çekişmeli boşanma davalarında ise hem boşanma davası hem de boşanma masraflarını davayı açan taraf öder.

Boşanma davalarında eşler ayrı olarak avukat tutabilirler ve süreci bu şekilde takip edebilirler. Tutulan avukatların masrafları da ilgili şahıslar tarafından ödenir. Ancak maddi durumu yerinde olmayan, avukat tutmaya gücü olmayanların yanı sıra harç ve yargılama giderlerini ödemeye mali gücü olmayanlar adli yardımdan yararlanmak için başvuru yapabilirler.

Adli yardım başvurusunda bulunan kişilerden harç ve yargılama giderleri alınmadığı gibi başvuruları halinde baro tarafından da kendilerine ücretsiz avukat atanır. Yapılan tüm bu giderler de hazine tarafından karşılanır.

Boşanma Davası Avukatlık Ücretleri Ne Kadardır

Boşanma davalarında avukatlık ücretlerinin ne kadar olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü birçok unsur bu ücreti etkiler. Davanın türü, davanın görüleceği yer veya zorluk durumu gibi faktörlere bağlı olarak bu tutarlar değişebilir. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında delil toplama, tanık dinleme veya bilirkişi raporları gibi birçok unsur avukatlık masraflarını da etkileyebilir.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında davanın başarısı için konusunda uzman, deneyimli avukatlardan destek almak yararlı olacaktır. Çekişmeli boşanma davaları karmaşık davalardır. Avukatlar davanın seyrini taraflar açısından olumlu değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.