Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Karşılıklı bir orta yol bularak anlaşmalı boşanmaya karar veren çiftler genellikle herhangi bir hukuki destek almadan süreci başlatmayı tercih eder. Bununla birlikte doğru atılmayan adımlar ve eksik işlemler nedeniyle sürecin uzaması kaçınılmaz hale gelir.

İsteyen herkes internet üzerinden anlaşmalı boşanma davası dilekçesini ve boşanma protokolünü indirir ve kendine göre doldurarak boşanmak için dilekçeyi ilgili mahkemeye teslim edebilir. Ancak bu belgelerin kusursuz şekilde doldurulması ve hataya yer vermeden teslim edilmesi çok önemlidir. Bazıları anlaşmalı boşanma sürecini oldukça hızlı ve sorunsuz şekilde atlatırken bazıları için bu süreç çok daha zorlu ve uzun olabilir. Bu nedenle profesyonel destek alınarak doğru adımların atılması taraflara kolaylık sağlar.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Başvuru Süreci

Anlaşmalı boşanma için başvuru yapılacağı zaman sırasıyla şu işlemlerin yapılması gerekir:

  • Öncelikle anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanır. Bu noktada tarafların avukatı yoksa internet üzerinden dilekçe örneğine ulaşılması oldukça kolaydır.
  • Boşanma dilekçesine ek olarak boşanma protokolü oluşturulur.
  • Adliyeye giderek UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sistemine bağlı olarak faaliyet yürüten hukuk davası tevzi bürosuna gidilir.
  • Bu süreçte nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi olarak kabul gören kimliğin tarafların yanında olması gerekir.
  • Anlaşmalı boşanma davası olduğu için davayı açan tarafın önemi yoktur.
  • Büroda ne kadar harç ve masraf yatırılacağına dair bir belge verilir. Bu belgede yazan tutar vezneye ödenir.
  • Alınan dekont dilekçenin verildiği görevliye teslim edilir. Böylece görevli davanın hangi aile mahkemesine ve hangi esas numarası ile verildiğine dair bir belgeyi davacıya teslim eder.

Duruşma Gününde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anlaşmalı boşanma için dilekçe verildikten sonra mahkeme en yakın zaman için duruşma günü verir ve her iki tarafa da bu tarih tebliğ edilir. Duruşma günü her iki taraf da mahkemede hazır olmalıdır. Avukat tutulmuş olsa dahi anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf da duruşma gününde hazır bulunmalıdır ve bizzat kendileri hâkime boşanma konusunda hemfikir olduklarını ifade etmelidir. Aksi halde boşanma kararı alınması mümkün değildir.

Hâkim duruşma gününde boşanma protokolünün taraflara ait olup olmadığını, boşanmaya kararlı olup olmadığınızı ve barışma ihtimalini sorar. Bütün cevapları aldıktan sonra hâkim kararını verir. Karar verildikten sonra her iki tarafa da tebliğ edilir. Son olarak mahkeme tarafından kesinleşen karar nüfus müdürlüğüne gönderilir. Böylece taraflar da nüfus müdürlüğüne giderek yeni medeni durumlarını gösteren kimliklerini alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.