Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Şekil ve usul açısından değişiklik gösteren boşanma davaları, genel olarak anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki farklı türdedir. Bu davaların her biri farklı süreçlerden geçer ve davanın sonuçlanma süresi farklılaşır.

Boşanmaya karşılıklı olarak karar veren ve şartlarda anlaşan çiftler anlaşmalı boşanmanın ne kadar süreceğini merak eder. Bu süreç yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle ortalama 3 ayda boşanma gerçekleşir. Eğer alanında deneyimli ve uzman bir avukattan profesyonel destek alınırsa dava 1 hafta ile 2 ay arasında sonuçlanır. Hâkimin kararı vermesinin ardından kararın yazılma süreci ise 15 ile 30 gün arasıdır.

Anlaşmalı Boşanmanın Gerçekleşmesi İçin Aranan Şartlar

Boşanma davalarında tarafların boşanma konusunda ortak karara varması ve şartlarda anlaşması halinde dava anlaşmalı boşanma davasına dönüşür. 4721 sayılı Türk Medeni Kanun’una göre anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların belirli boşanma şartlarını yerine getirmiş olması gerekir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişilerin en az 1 yıl boyunca evli kalmış olması gerekir. Aksi takdirde dava görülemez.
  • Anlaşmalı boşanma için tarafların maddi ve manevi her türlü konuda ortak karara varmış olmalıdır. Bunun için her iki tarafında da imzasını taşıyan anlaşma protokolü hazırlanır.
  • Anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf da davaya katılmalıdır. Avukat tutulmuş olsa dahi tarafların bizzat kendisi hâkime boşanmayı kabul ettiğini beyan etmelidir.
  • Anlaşmalı boşanma için herhangi bir gerekçe gösterilmesine gerek olmaz. Evliliğin ilk yılı dolduktan sonra karşılıklı alınan kararla çiftler rahatlıkla boşanabilir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Dava Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların dava açması için öncelikle evliliğin son altı ayında ikamet edilen yerde bulunan Aile Mahkemesi’ne başvuru yapılır. Başvuru için öncelikle dilekçe hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanma için dilekçe örneklerine internet üzerinden rahatlıkla ulaşılır. Bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. İki nüsha halinde olan dilekçeye ek olarak tarafların ikisinin de imzası olan protokol hazırlanmalıdır.

Çekişmeli Boşanma Davasının Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşmesi

Bazen boşanma davası ilk olarak çekişmeli olarak açılır. Önceleri fikir birliğinde bulunamayan çiftler dava sürecinde anlaşmaya varabilir. Bu tür durumlarda çekişmeli olan dava anlaşmalı dava türüne dönüşür. Böylece tarafların maddi ve manevi zarar görmesi mümkün olduğunca azalır. Çekişmeli boşanma davaları genellikle pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Hem maddi kayıplar yaşanır hem de manevi olarak yıpranma söz konusu olur. Bu nedenle boşanmanın bir an önce gerçekleşmesi için uzlaşan çiftler anlaşmalı boşanma davası ile hâkim daha hızlı bir şekilde karar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir