Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Anlaşmalı Boşanma Süresi

Anlaşmalı Boşanma Süresi

Boşanma davalarının süresini ve seyrini etkileyen en önemli unsur davanın nasıl açıldığıdır. Eşlerin her konuda anlaşarak boşanmaya karar verdiği ve bir boşanma protokolü ile dava açtıkları anlaşmalı boşanmalar daha kısa süren boşanmalardır. Anlaşmalı boşanmalarda eşler velayet, mal paylaşımı, nafaka gibi konularda uzlaşmış olarak mahkemeye başvurur. Bu nedenle de davalar genellikle tek celsede biter.

Ancak eşlerin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmiş olması gerekir. Kanun’da belirtilen anlaşmalı boşanma şartları şunlardır;

  • Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin en az bir yıl evli kalmış olması gerekir.
  • Eşler maddi ve manevi tüm hukuki durumlar üzerinde uzlaşmış olmalıdır.
  • Anlaşmalı boşanma protokolünde uzlaşılmış olan hukuki durumlar belirtilmelidir.
  • Anlaşmalı boşanmalarda her iki taraf da duruşmaya katılmak zorundadır.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşler

Boşanma konusunda anlaşmış olan eşler öncelikle uzman bir avukat yardımıyla boşanma protokolü hazırlamalıdır. Protokolde nafaka, ev eşyası veya velayet gibi konular iki taraflı uzlaşma yoluyla sonuca bağlanır. Protokolün hazırlanıp iki tarafın da imzalamasından sonra dava dilekçesi yazılır.

Protokol ve dava dilekçesi ile boşanma davası açılır. Mahkemeden duruşma günü istenir ve duruşma günü eşler duruşmada hazır olur. Mahkemede eşlerin özgür iradesiyle boşanmak istedikleri teyit edilir ve boşanma kararı verilir. Gerekçeli karar yazılır, karar tebliği alınır, taraflar temyizden feragat eder ve karar kesinleşir. Karar nüfus müdürlüğüne gönderildikten sonra taraflar kimliklerini değiştirebilir. Tüm bu aşamalar 1 – 2 aylık bir zaman diliminde gerçekleşir.

Tek Celsede Anlaşmalı Boşanma Dava Süresini Neler Etkiler

Tek celsede boşanma deyince akla bir günde boşanma gelebilir. Ancak hukuki işlemler anlaşmalı boşanma dahi olsa biraz zaman alır. Anlaşmalı boşanma davasını süresini hukuki işlemlerin doğru yürütülmesi ve mahkeme yoğunluğu etkilemektedir. Uzman bir boşanma avukatı hukuki süreci çok daha iyi yöneteceğinden dava süresi de kısalacaktır.

Bazı davalar 10 gün içinde bazı davalar 2 ay içinde sonuçlanabilir. Hukuki işlemler ne kadar hızlı ve doğru yapılırsa dava süresi de o kadar kısalır. Tarafların duruşma günü kesinlikle duruşmada hazır olması gerekir. Anlaşmalı boşanma davasının hızlı şekilde sonuçlanması için uzman boşanma avukatıyla süreci yönetmek önemlidir.

Eşlerin protokol hazırlamadan önce her konuda anlaşmaya varmaları süreci hızlandırır. Eşler detaylar konusunda önceden konuşup karar vermişse protokol çok daha kolay hazırlanır. Deneyimli boşanma avukatı boşanma sürecinin hızlı ve kolay olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir