Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-08-13
Güncelleme Tarihi: 2022-08-10

Hukuk her zaman karmaşık bir alan olmuştur. Sonuçları bakımından da hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına kadar giden cezai durumlar gibi önemli nedenlerden dolayı da hukuksal sorunlara yaklaşım daha dikkatli ve özenli olması gerekir. Her hukuki duruma karşı avukat tutulması gerekmez. Ancak hukuki durum ortaya çıktığında bir avukat tutmak veya bir avukata danışmak büyük fayda sağlar. Ortaya çıkacak riskleri, başarılı bir avukat ile en aza indirebilirsiniz.

Avukat seçerken de bazı noktalara dikkat etmeniz, sorunu en uygun şekilde çözmenizi sağlayacaktır. Avukat seçerken;

  • Ülkemizde avukatlar arasında branşlaşma yoktur. Ancak bazı avukatlar belli alanlardaki davalara daha sık girdikleri için bu alanlarda uzmanlaşmış olurlar. Dava konunuz olan alanda uzmanlaşmış avukatları tercih etmek size fayda sağlayacaktır. Hukuk alanında tecrübe ve bilgi çok ö
  • İlk izlenim de çok ö Seçeceğiniz avukatın koşmasından duruşuna kadar her bir unsuru değerlendirmelisiniz. Sizi en iyi şekilde temsil etmesi önemlidir. İletişim becerilerinden, konuşma becerilerine kadar iyi şekilde gözlemleyin. Başarılı bir avukatın insan ilişkileri de başarılıdır.
  • Karakteri size yakın kişileri seçmeye özen gösterin. Çünkü hukuksal sorunlar genel olarak uzundur. Bu süreçte sürekli avukatınız ile irtibat halinde olacaksınız, bu süreçte sizi iyi şekilde anlayan bir avukat ile daha başarılı şekilde yönetilir.
  • Avukatların kendine güveni tam olmalıdır. Çekingen, tedirgin ya da utangaç olmamalıdır.
  • Tek çalışan serbest avukat ya da avukatlık ofisinden bir avukat da seçebilirsiniz. Ofislerin şık olması, pahalı mobilyalarının olması çok önemli değildir. Asıl olan avukatın bilgisi ve tecrübesidir.

Avukatınızda Olmasına Dikkat Edeceğiniz Kişilik Özellikleri Nelerdir

Avukatınızı seçerken, bazı kişilik özellikleri ve yeteneklerine de bakmak gerekir. Analitik becerileri yüksek avukatları tercih edin. Hukukun karmaşık süreçlerini iyi şekilde anlayan ve yorumlayan avukatlar, sizin davanızı da daha iyi anlayarak, uygun stratejiler geliştirecektir. Araştıran, kendisini geliştiren avukatlı tercih etmelisiniz. Hem sözlü hem de yazılı iletişim becerileri yüksek olmalıdır. Okuduğunu anlamalı, yaratıcı olmalıdır. Hukuk alanında doğru stratejiler geliştirmelidir.

Avukat seçerken mezun olduğu hukuk fakültesinden ziyade referansları, aldığı davalar ve başarısına dikkat edilmelidir. Avukat ücretleri de önemlidir. Ancak avukat ücretleri deneyim ve tecrübe ile doğru orantılı artacaktır. Mesela; ağır ceza hukuku gibi bir alanda davanız varsa bu alanda uzun süreler çalışmış ve deneyim elde etmiş avukat ile çalışmanız, sizin için daha faydalı olacaktır. Bu açıdan doğru avukatı bulmak için çokça araştırma yaparak, birebir görüşmeli ve size güven veren doğru avukatı seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir