Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-11-19
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

Aldatılma gerekçesiyle açılan boşanma davarlında gerekçenin ispat edilmesi için geçerli deliller sunmak gerekir. Medeni Kanun’un 161.maddesinde “zina” başlığı ile düzenlenen boşanma nedeni, eğer ispat edilirse geçerli bir boşanma nedenidir. Boşanma davasında aldatma durumunu ispatlamak için birçok farklı delil ve tanık sunulabilir. Otel kayıtları, kredi kartı ekstraları ya da fotoğraflar gibi deliller kullanılabilir.

Ancak delillerin hangi yollarla elde edildiği oldukça önemlidir. Kişinin özel hayatını ihlal ederek elde edilen deliller kabul edilmediği gibi bu şekilde delil eden kişi de cezanladırılır. Bu nedenle delil toplarken hukuki yaptırımlara dikkat etmek gerekir.

Boşanma davasında geçerli ve kullanılabilir aldatma delillerinden bazıları şunlardır;

  • Otel ya da motel kayıtları,
  • Tanık ifadeleri,
  • Olağan yollarla çekilmiş fotoğraflar,
  • Güvenlik kamerası kayıtları,
  • İnternet paylaşımları,
  • Yasal yollarla elde edilen telefon kayıtları,
  • Kredi kartı ekstreleri,
  • Ulaşım biletleri, şeklindedir.

Boşanma Davasında WhatsApp Konuşmaları Delil Olarak Kullanılabilir Mi?

Günümüzde artık iletişim teknolojilerinin çok gelişmiş olması nedeniyle boşanma davalarında bu tür kavramlar gündeme gelmektedir. Haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek de bir suçtur. Yani aldatmayı ispatlamaya çalışırken kişinin hak ve özgürlüklerini ihlal etme riski vardır.

WhatsApp konuşma kayıtlarının nasıl elde edildiği delil olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirler. Hukuka aykırı olarak kayda alınan ve ifşa edilen konuşmalar delil olarak kabul edilmez. Üstelik bu şekilde ses, konuşma ya da görüntü kaydı alan kişiler bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cep telefonlarına yüklenen casus yazılımlarla elde edilen bilgilerde  hukuka aykırı olarak elde edilmiş sayılır. Yani gizlice kaydedilen konuşmalar delil sayılmayacağı gibi hukuka aykırıdır.

Boşanma Davasında Aldatılma Nasıl İspatlanır?

Boşanma davalarında aldatılmayı ispatlamanın en etkili yolu tanık ifadelerini kullanmaktır. Bununla birlikte geçerli belgeler sunmak da çok önemlidir. Örneğin, cinsel ilişkiye girilmediği halde hamile kalınması ya da cinsel bir hastalığın ortaya çıkması kesin delillerdir. Aldatmanın ispatı için delil toplamak uzmanlık isteyen önemli bir iştir.

Konusunda uzman bir boşanma avukatı geçerli delilleri toplamanıza ve sunmanıza yardımcı olur. Örneğin aldatan eş farklı bir ev kiralamış ve birlikteliğini orada sürdürüyor olabilir. Bunun ispatı için kira sözleşmesi gibi belgelere başvurulabilir. Aldatmanın detaylarını ortaya çıkarmak ve bu detayları ispatlamak için geçerli deliller sunmak gerekir. Başarılı boşanma avukatları aldatma nedeniyle boşanma davalarında deneyimli olduğundan delil toplama ve suçu ispat etme konusunda farklı yaklaşımlar sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir