Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-08-08
Güncelleme Tarihi: 2022-08-10

Ülkemizde hukuk alanında herhangi bir branşlaşma olmadığından avukatlar, her türlü davaya girebilirler. Ancak ceza hukukunun kapsamının genişliği sebebi ile bu alanda diğer hukuksal alanlara göre daha fazla dava alabilirler. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere halk arasında ceza avukatı denilir. Ceza avukatları hukuksal niteliğe bağlı olarak ağır ceza avukatı olarak da hizmet verirler.

Hukuk sistemi, hakkımızı koruyan kuralların bir bütünüdür. Ceza hukuku da bu bütünün önemli ve kapsamlı bir dalıdır. Ceza hukuku davaları ağız ceza, sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülür. Bu hukuk dalının amacı toplumun düzenini sağlarken, bireylerinde ilişkilerini düzenlemektir. İşlevini gerçekleştirirken ceza yasaları kullanılır.

Ceza avukatlarının baktıkları davaları 5 ana grupta toplayabiliriz;

 1. Adam öldürme
 2. Dolandırıcılık davaları
 3. Hakaret davaları
 4. Uyuşturucu davaları
 5. Hak mahrumiyeti, şeklindedir.

Ceza hukuku, ferlerin hak ve hürriyetleri üzerinden etkisi en fazla olan hukuk disiplinidir.

Ceza Hukuku Neden Önemlidir?

Ceza hukuku, özellikle uzmanlaşmanın yanı sıra tecrübenin de önemli olduğu bir alandır. Bir ceza avukatı işlenmiş olan suç ile ilgili hüküm kararlarından bununla alakalı ceza kanun ve mevzuatları bilir.

 • Soruşturmanın uygun şekilde yürütülmesine destek olmak,
 • İşlenen fiildeki delillerin bulunması,
 • Delillerin mahkemeye sunulması,
 • Gerçek suçlunun bulunması,
 • Gerçek cezai yaptırımların alınmasını sağlamak, bir ceza avukatının ana görevleri arasında yer alır.

Ceza hukukunda suç kavramı maddi ve manevi unsurları ile ele alınır. Kişilerin hak ve hürriyetleri üzerinden büyük etkisi sebebi ile bu hukuk dalının uygulanmasında kişilerin hakları ve hürriyetlerini güvence altına alarak için bazı temel ilkeler vardır. Ceza hukukundaki iki temel ilke;

 • Suç ve cezada kanunilik ilkesi: Suçun ve bunun karşılığı olan cezanın kanun ile belirlenmesi gereklidir. Suç tanımının açık ve belirgin olması gerekir.
 • Suç ve cezada kusur ilkesi: Fiilin suçtan cezalandırılabilmesi için bu fiili bilerek ve isteyerek işlemiş olması gerekir. Ceza şahsi olduğundan kimse başkasının işlediği suçtan sorumlu tutulamaz.

 Ceza Avukatı Neden Tutulmalıdır

Bir avukatın ilk sorumluluğu müvekkillerinin haklarının sonuna kadar korunmasıdır. Sonuçları açısından ağır maddi ve manevi nedenler doğurması bu tür davalarda ceza avukatı tutulması gerekliliğini doğurur.

Bir ceza avukatı müvekkilinin soruşturmasının yürütülmesinden, suç delillerinin toplanması ve savunmasının oluşturulmasına kadar her aşamada yer alır. Çünkü müvekkillerin hukuksal açıdan bu tarz yetkileri yoktur. Davaların doğru işlenmesi ve sonuçlandırması açısından ceza avukatlarının önemi çok büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir