Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Ceza Avukatı Ne Demektir?

Ceza Avukatı Ne Demektir?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-08-08
Güncelleme Tarihi: 2022-08-10

Ülkemizde avukatlık mesleğini icra edenler, bu meslekte bir uzmanlaşma zorunluluğu olmadığından her türlü davaya girme yetkisine sahiptir. Ancak bazı avukatlar belli davalara diğerlerinden daha fazla girerler. Mesela, ceza davaların çok sık giren avukatlara halk arasında Bu yüzden de bu tarz ceza davalarına giren avukatlara halk arasında “Ceza Avukatı” denilmektedir.

Farklı ülkelerde hukuk alanında branşlaşma teşvik edilir. Ancak bizim Avukatlık Kanunumuzda böyle bir branşlaşmaya yer verilmemiştir. Ancak hukuksal süreçlerin karmaşıklığı sebebi ile ana dallarda uzmanlaşmakta önemlidir.

Suçun gerçekleşmesinden sonra başlatılan soruşturma ve iddianamenin kabulü ile devam eden, soruşturma aşamalarında suç şüphesi altında bulunan kimselerin hak arama özgürlüğünü avukatlar sağlar. Avukatlar, hukukun en çekişmeli ve sorunlu alanlarında faaliyet gösterirler.

Ceza Avukatları Hangi Dava Konularına Bakarlar

Ceza davaları; kasten adam öldürme, yağmalama, zimmet suçları, irtikap suçları, belgelerde sahtecilik (özellikle de resmi belgelerde yapılan sahtecilik ), nitelikli dolandırıcılık, adam yaralama, tehdit veya hakaret suçları içeren davalardır. Ceza davaları diğer davalara nazaran daha büyük önem teşkil eder. Çünkü suç işleyen kişilerin dava sonunda özgürlüklerinin kısıtlanmasının yanı sıra ekonomik olarak da zarara uğrama ihtimallerinin gerçekleşebilmesidir.

Ceza avukatı bir davada birden fazla kişiyi savunabilir. Ancak savunacağı kişiler arasında menfaat çatışması olmaması gerekir. Kişiler arasında herhangi bir menfaat çatışması olması durumunda ise, bir tarafı seçerek görevine devam eder.

Suçun işlenmiş olması halinde ceza davalarında avukat ile temsil edilmek, 5 yıldan fazla ceza alacak sanıklar ve 18 yaşından küçük kimseler için zorunludur. Devlet tarafından sistemden kişilere zorunlu olarak avukat da atanabilir. Belirtilen istisnalar dışında Türk hukukunda avukat ile temsil edilmek zorunlu değildir. Ancak, hukuk sisteminin karmaşıklığından dolayı, bu sistemde uzmanlaşmış kimselerden hukuki yardım almak haklarının korunmasını isteyen kimselerin açısından çok faydalı olur.

Ceza Avukatı Ücretleri Ne Kadardır

Ceza avukatlarının ücretleri değişiklik gösterebilir. Avukatın deneyiminden suçun niteliğine, sürecin uzunluğundan davanın bulunduğu şehre kadar birçok unsur fiyatları etkiler. Her yıl Baro tarafından alt taban ücret belirlenir. Ancak bu liste tavsiye niteliğindedir. Avukatın deneyimleri, bilgileri ve referansları göz önüne alındığında ceza avukatları ücretlerinin farklılık göstermesi de çok doğaldır.

Ceza hukuku alanının zorluğu sebebi ile bu alanda uzmanlaştıkça ve deneyim elde edildikçe de avukatlık ücretleri değişiklik gösterebilir. Sonuçların ağırlığı veya suçun niteliği de avukatlık ücretlerini etkileyen faktörler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir