Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Nafaka Ödenmezse Ne Olur

Nafaka Ödenmezse Ne Olur

Mahkeme kararıyla belirlenen nafaka ödenmesi yasal bir yükümlülüktür. Nafakanın ödenmemesinin cezai yaptırımları vardır. Nafaka alacaklısı nafakanın ödenmemesi durumunda öncelikle icra takibi başlatabilir. Nafaka icra yoluyla da alınamazsa nafaka borçlusu tazyik hapsi cezası alır. Yani nafaka ödenmemesi durumunda nafaka borçlusu şikâyet edilirse üç aylık hapis cezasına çarptırılır.

Tazyik hapis cezası ertelenmeyen ve para cezasına çevrilmeyen bir hapis cezasıdır. Nafaka borçlusunun icra mahkemesinde yargılanması için icra takibinin kesinleşmesinden sonra alacaklının icra mahkemesine şikâyette bulunması gerekir. Ödeme tarihinden itibaren 3 ay içersinde nafaka ödememe suçu şikâyet edilmelidir. Nafaka ödeme şartları yerine getirmeye borçlu şikâyet edilip hapis cezası aldıkta sora da nafaka yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.

Nafaka Ödenmediğinde Ne Yapmak Gerekir

Nafaka ödenmediğinde öncelikle icra takibi yaparak borcun ödenmesi talep edilmelidir. İcra Dairesi aracılığı ile borçluya borcunu ödemesi için ödeme emri gönderilir. Borçlu bu tebliği aldıktan sonra belirtilen sürede nafaka borcunu ödemezse mal varlığına haciz uygulatılır. Bankadaki paraya, ev ve arabaya, emekli maaşına haciz yapmak mümkündür. Tüm bu yöntemlerin de işe yaramadığı noktada ceza mahkemesine başvurup ceza davası açılabilir.

Dava sonucunda nafakayı ödemediği tespit edilen borçlu 3 ay tazyik hapis cezası alır. Bu cezadan kurtulmanın tek yolu ise nafakayı ödemektir. Nafaka ödenmediğinde icra yoluyla borcu tahsil etmeyi denemelisiniz. İcra yolu ile borç tahsil edilemiyorsa borçlunun hapis cezası almasını sağlayabilirsiniz. Nafaka birinci derecede alacak statüsündedir. Bu nedenle de borç tahsili konusunda ciddi cezai yaptırımlar vardır. Nafaka ödenmediğinde beklemeden hemen şikâyette bulunmak gerekir.

Nafaka İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Nafaka alamayan kişilerin mutlaka icra takibi ile borçlarını tahsil etme yoluna gitmeleri gerekir. Nafaka icra takibi icra dairesine yapılan şikâyet ile başlar. Nafaka icra takibini başlatmak için icra takip talebin ilgili icra bürosuna sunulmalıdır. Nafaka icra takibini alanın uzman bir icra avukatının başlatması ve süreci yönetmesi çok daha etkili olacaktır. Mahkeme ilamıyla nafaka icra takibi başlatılır.

Ancak her icra takibi için yasal prosedüre uygun başvuru yapılmalıdır. İcra takibi başlatan avukat olursa karşı taraftan nafaka borcunu tahsil etmek için hukuki teknikler kullanacaktır. Ödenmeyen nafakaların tahsil edilmesi için başarılı bir icra avukatıyla çalışmak önemlidir. Avukatsız icra takibinde süreç çok uzayabilir. Avukatlar bu tür davalarda deneyimli olduğundan icra dairesinin işleyişini bilir ve takip süresini kısaltarak işi kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.