Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Tüm Merak Edilenler

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-04-09
Güncelleme Tarihi: 2021-01-23

İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında yer alan kısa çalışma ödeneği, bazı zaruri nedenlerle en az bir ay en fazla üç ay süresince işyerinde çalışma saatlerinin üçte bir oranı ya da üzerinde azaltılması sonucu devlet tarafından sağlanan gelir desteğidir. Özellikle;

  • Ekonomik sorunlar,
  • Sektörel sorunlar,
  • Bölgesel kriz gibi,

sıkıntılı durumlarda gerçekleştirilen bu mali destek, günümüzde Corona virüs nedeniyle iş yerlerinde yaşanan sıkıntılar sonucu sigortalı kişilere verilir.

Kısa çalışma ödeneği genel olarak en fazla üç aylık süre için geçerli görünse de, gerekli görüldüğünde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla altı aya kadar uzatılabilir. Kısa çalışma ödeneği yanı sıra merak edilen bir diğer konuda uzaktan çalışma yönetmeliğidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir, Kimler Uzaktan Çalışma Hakkına Sahip” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 kisa-calisma-odenegi-ile-ilgili-tum-merak-edilenler2.jpg

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Kim Tarafından Yapılır?

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili başvuru işlemlerini işveren kendisi gerçekleştirir. Başvuru sürecinde bu talebini geçerli kılan nedenlerini de belirtir. Bu nedenler içerisinde ise ulusal ya da uluslararası krizler yer alacağı gibi deprem, yangın, sel ya da salgın hastalık gibi nedenlerle işlerin durdurulması zorunluluğu da söz konusu olabilir.

Günümüzde tehlikeli bir salgın hastalık (pandemi) olarak karşımıza çıkan Corona virüs, dünya genelinde kriz yaratan bir problemdir ve ülkemizde kısa çalışma ödeneği başvuruları için ideal bir nedendir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuru şartlarına uygun koşullara sahip olduğuna inanan işveren, konuyla ilgili kanıtlarla ve iş yerine ait belgelerle İŞKUR’a başvuruda bulunur. Konuyla ilgili kararı ise İŞKUR yönetim kurulu verir. Bununla birlikte kısa çalışma ödeneği için başvurunun kabul edilebilmesi için, yaşanan problemlerin işletmeden kaynaklanmaması gerekir.

Bir İşçinin Kısa Çalışma Ödeneği Alabilmesi İçin Aranan Koşullar Nelerdir?

Günümüzde Corona virüsü nedeniyle birçok işletme sahibi kısa çalışma ödeneği ile ilgili başvuruda bulunmuştur. İş yerinde çalışan işçilerin ise kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için bazı koşullara uyması gerekir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle İŞKUR tarafından işverenin başvurusu kabul edilmelidir.
  • Çalışanların ise kısa çalışma süresinin başlamasından önceki son 120 boyunca devamlı olarak çalışmış olması gerekir.
  • Ayrıca çalışanların son üç yıl boyunca en az 600 gün sigorta primi belirtilmiş olmalıdır.

Virüs nedeniyle bazı iş yerleri ise uzaktan çalışma modeline geçişi benimsemişler ve konuyla ilgili gerekli sistemleri kurmuşlardır. Bu noktada sektörün en çok tercih edilen firmalarından biri olan T-HOS, sunduğu yeni nesil teknolojik hukuk programları ile sizlere destek olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir