Telefon Hemen Ara
Demo Talep Et Demo Talep Et

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir? Kimler Uzaktan Çalışma Hakkına Sahip?

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir? Kimler Uzaktan Çalışma Hakkına Sahip?

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri

Yayımlama Tarihi: 2020-04-09
Güncelleme Tarihi: 2022-11-20

Dünya genelinde Corona virüsünden korunmak amacıyla alınan önlemlerin başında evden çalışma faaliyetlerine ağırlık verilmeye başlanmıştır. Bu nedenle her büyüklükteki birçok firma çalışanlarının evden çalışabilmesi için uygun koşulları sağlamaya başlamıştır. Bununla birlikte Türkiye’de bu uzaktan çalışma konusunda herhangi bir yönetmelik mevcut değildir. Hal böyle olunca uzaktan çalışma sisteminin gerçekleştirilebilmesi için işveren ve işçi arasında anlaşma yapılması yeterli olur.

Corona Virüs Nedeniyle Evden Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2016 yılında iş yasasında ilk kez yer alan uzaktan çalışma modeli, işçi ile işveren arasında sağlanan anlaşma kapsamında ideal bir iş organizasyonu oluşturulur. Yenilenen teknolojik iletişim araçları ve çeşitli ofis yönetim sistemleri ile aktif olarak uzaktan çalışmak mümkün hale gelir.

Son zamanlarda birçok firma Corona virüs nedeniyle uzaktan çalışma modeline yönelmiştir. Normal şartlarda uzaktan çalışma modeli için yapılan iş tanımı net olmalı ve işin süresi belirlenmelidir. Ayrıca uzaktan çalışma sistemi için yapılan sözleşmede işin yeri ve ücreti ile ilgili detaylı bilgiler yer almalıdır. Buna ek olarak işveren tarafından sağlanacak olan ekipmanlar ve bu ekipmanlarla ilgili yükümlülükler de belirgin olmalıdır. Ancak salgın nedeniyle bu tür detaylara gerek duyulmadan sadece işveren ve işçinin karşılıklı anlaşması ile bu model hayata geçirilmeye başlanmıştır.

 uzaktan-calisma-yonetmeligi-nedir2.png

Memurlar İçin Uzaktan Çalışma Modeli İçin Geçerli Bir Düzenleme Var Mıdır?

Günümüzde sadece özel sektörde değil, devlet memurları için de uzaktan çalışma modeliyle ilgili herhangi bir yasa ya da düzenleme mevcut değildir. Bu konuda ise yetkililer idari kararlarla gerekli adımların atılacağı ve istenen birimlerde uzaktan çalışma sistemine geçiş yapılacağını ifade etmiştir. Böylece Corona virüsü için gerekli önlemler en iyi şekilde alınır. Şu an için evden çalışma sistemi konusunda herhangi bir karar söz konusu olmasa da, ilerleyen süreçlerde ne olacağı şu an için net değildir.

Her Geçen Gün Daha Fazla Sayıda Bilişim Firması Uzaktan Çalışma Modelini Tercih Ediyor

Günümüzde küresel firmaların yanı sıra bilişim firmaları da hızla uzaktan çalışma modelini tercih etmeye başlamıştır. Bu sayede Corona virüs nedeniyle işlerin aksamasının önüne geçilmesi amaçlanır ve toplum en iyi şekilde desteklenir. Her geçen gün sayıları artış gösteren bu firmalar, ofis ortamına girmeden rahatlıkla çalışılabileceğinin en güzel örnekleri olarak karşımıza çıkar.

T-HOS hukuk alanında çalışanların doküman ve dava süreçlerini uzaktan yönetmek aması ile entegre ve modüler programlar sunuyor. İcra ve dava takip yanı sıra doküman ve evrak yönetiminin de yapılabildiği bu programlar zamanın kolay yönetilmesini sağlıyor. Özellikle karmaşık ve dokümanların çok olduğu dava sürçlerinde bulut tabanlı bu sistem hata payını en aza indiriyor. Uzaktan çalışma imkanı da sunan bu programlar, hukuk çalışanların işlerini etkin yapmasını sağlıyor. Uzaktan, dijital ortamda dava takibinin nasıl olacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilir ya da ücretsiz demo isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir