Demo Talep Et Demo Talep Et
Telefon Hemen Ara
UYAP ile Sınırsız ve Tam Entegre Çalışmak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.

Serbest Meslek Makbuzu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Serbest Meslek Makbuzu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Serbest Meslek Makbuzu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özel bilgi yanı sıra yetenek de gerektiren işler yapan, bir patron ya da yöneticisi olmadan kendi hesabına çalışan kişilere serbest meslek erbabı denilmektedir. Genel olarak resmi veya yarı resmi işler dışındaki tüm meslekler, serbest meslek sayılır. Kişinin kendi adına ve hesabına faaliyet gösterdiği; avukat, doktor, yazar, veteriner, senarist, mühendis, mimar, mali müşavir, danışman, diş hekimi, rehber, yeminli mali müşavir veya ressam ve benzeri işler yapanlar serbest meslek erbabı sayılırlar.

Serbest Meslek Makbuzu (SMM) Nedir?

Serbest meslek erbabı sayılan kişilerin, çalışmalarının karşılığı elde ettikleri tahsilatlar için düzenlenen evraktır. Bu evrak, gösterilen ticari faaliyet sonrasında ücretin tahsil edildiğini kanıtlar. Bu sebeple de değerli evrak kategorisinde olup fatura ve fiş gibidir. Çift olarak düzenlenir, bir kopyası müşteride kalırken bir kopyası da bu evrakı düzenleyen serbest meslek erbabında kalır.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Alınır

Tüm serbest meslek sahiplerinin tahsilat yaptıklarından sonra serbest meslek makbuzu kesmeleri zorunludur. Bu makbuzun düzenlenebilmesi için bağlı olunan vergi dairesinden, serbest meslek mükellefiyeti açtırılmalıdır. Sonrasında da anlaşmalı bir matbaada SMM bastırılmalıdır.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl kesilir

Serbest meslek makbuzunun düzenlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Makbuzu düzenlerken brüt tutar üzerinden, %18 KDV ve %20’de stopaj bedelinin hesaplanması gerekir. Stopaj, müşterinin sizin adınıza ödeyeceği vergi tutarı iken, KDV’de sizin vergi dairesine ödeyeceğiniz tutardır. İş yoğunluğu içerisinde bu tarz ince hesaplamalar yapmak zor olabilir. Bu açıdan özellikle bu makbuzların birkaç tuşla sistemden kesildiği otomasyonlar işinizi çok kolaylaştıracaktır. Büro otomasyon sistemleri bu şekilde evrak yoğun işlerin halledilmesi açısından yüksek teknolojili sistemlerdir. Büro otomasyon sistemlerin sunduğu avantajlar konusunda bu yazımızda size detaylı bilgi verebilir.

Serbest Meslek Makbuzu Stopajsız Şekilde Kesilir Mi?

Bu makbuzu faturadan ayıran en önemi özellik stopajının olmasıdır. Son vergi düzenlemeler ile serbest meslek makbuzları için uygulanan stopaj oranı %20 olmuştur. Stopajsız da SMM kesilir. Ancak müşteriniz vergi mükellefi değilse, stopajsız olarak sadece KDV’li şekilde serbest meslek makbuzu kesilir.

SSM hesaplanmasına şu şekilde örnek verebiliriz. Hizmet tutarı 100 TL olan bir işiniz için; müşteriniz size hizmet bedeli olarak 100 TL yerine 20 TL stopaj kesintisini yaparak DV ekleyerek ödeme yapar. 80 TL + %18 KDV (18 TL) = 98 TL ödemesi gerekecektir. Siz KDV’yi ödedikten sonra net kazancınız 80 TL olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir